Oglądaj Łowcy skarbów. Kto da więcej online na polsatgo.pl.
„Szczel-słój”
Pierwszym sprzedającym jest pan Michał, który na licytację przywiózł urządzenie do uszczelniania słoików „Szczel-słój”. Ile może być wart ten nietypowy skarb, ocenia podczas ekspertyzy Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP, kuratorka wystaw i kolekcjonerka polskiego wzornictwa.
Modlący się chłopiec
Pan Jerzy przywiózł do programu rzeźbę gabinetową z brązu. Niemiecka figurka modlącego się chłopca, pochodząca z ok. 1900 r., od lat była własnością jego rodziny. O historii oryginalnej rzeźby, na której podstawie powstał odlew oraz o wartości tego egzemplarza opowiada Agnieszka Gniotek, historyczka i krytyczka sztuki oraz właścicielka galerii i domu aukcyjnego.
Gratka dla geodety
Kolejny skarb to przywieziony przez Pana Jacka niwelator precyzyjny - unikatowe narzędzie dla geodetów służące do określania różnic w terenie. Przedwojenny sprzęt zachował się w skrzyni wraz z akcesoriami i etykietą. O jego przeznaczeniu, stanie technicznym i wartości rynkowej opowiada Leszek Klein, wytrawny znawca i historyk techniki.
Kamionkowy zestaw
Ostatni skarb w odcinku to należący do pana Grzegorza szkocki zestaw kamionkowych naczyń z lat 60. kupiony na targu staroci. O pochodzeniu skarbu, jego twórcy i używanych przez niego technikach oraz o wartości tego kompletu opowiada Marek Kruczek, członek Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich oraz Międzynarodowej Unii Antykwariuszy.
„Łowcy skarbów. Kto da więcej” od poniedziałku do piątku o godz. 18:00 w Czwórce.
Oficjalny profil „Łowcy skarbów. Kto da więcej” na Instagramie - @lowcyskarbowczworka</p