2023-05-30

„Łowcy skarbów. Kto da więcej”: Rzadko spotykane

0

Poszukiwane unikaty przez miłośników sztuki w telewizyjnym domu aukcyjnym kuszą podczas emocjonujących licytacji. Co mają w sobie biurowe krzesło, hełm motocyklowy, nakręcana lokomotywa i fajansowy wazon? Które z przedmiotów w odcinku emitowanym 30 maja są urzekające dla prowadzącego Pawła Orleańskiego? Oglądaj „Łowcy skarbów. Kto da więcej” od poniedziałku do piątku o godz. 18:00 w Czwórce!

Oglądaj Łowcy skarbów. Kto da więcej online na polsatgo.pl.

Projekt Charlesa Pollocka
Pierwszym gościem jest pan Rafał, właściciel pomarańczowego biurowego krzesła projektu Charlesa Pollocka, które kupił przez internet. W latach 60. projektant tworzył głównie meble biurowe w USA, a ten konkretny przedmiot powstał w latach 70. O wykorzystanych materiałach, stanie zachowania i jego wartości rynkowej opowiada Daniel Stoiński, kulturoznawca, czeladnik, miłośnik tradycyjnego rzemiosła oraz właściciel sklepu z powojennym designem.

Dar wdzięczności
Jako drugi na licytacji występuje pan Łukasz. Przyjechał z oryginalnym hełmem motocyklowym polskiej produkcji z 1989 r. Otrzymany od babci za pomoc w piwnicznych porządkach, nigdy nie był używany i ma oryginalnie zabezpieczoną przyłbicę. O tym, kto może docenić znalezisko, jego stanie zachowania i wycenie mówi Kora Tea Kowalska, archeolożka i kulturoznawczyni oraz wykładowczyni historii sztuki, ekspertka teorii i praktyki kolekcjonerstwa, współpracująca od lat z instytucjami kultury.

Blaszane marzenie
Następnym skarbem jest nakręcana lokomotywa należąca do pana Macieja. Zabawka z lat 70. wzbudza ogromny entuzjazm prowadzącego program i eksperta ze względu na mechanizm chroniący ją przed runięciem w otchłań z krawędzi stołu. Jakub Naumiuk, rzeczoznawca, współtwórca wielu reedycji ikon polskiego wzornictwa, a także współpracownik największej polskiej platformy sprzedającej design zdradza tajemnice działania blaszanej lokomotywy i jej mechanizmu.

Ręcznie zdobiony wazon
Ostatnim gościem programu jest pan Dawid. Przyjechał z fajansowym wazonem z Włocławka, otrzymanym przez małżonkę od prababci. Projekt został wykonany wg stylistyki „new look” przez Wita Płażewskiego w 1959 r. i był ozdabiany ręcznie. Więcej o projektancie, technice wykonania, stanie zachowania wazonu i jego wycenie opowiada Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP, kuratorka wystaw i kolekcjonerka polskiego wzornictwa.

Łowcy skarbów. Kto da więcej od poniedziałku do piątku o godz. 18:00 w Czwórce.

Oficjalny profil „Łowcy skarbów. Kto da więcej” na Instagramie - @lowcyskarbowczworka