2023-06-28

„Łowcy skarbów. Kto da więcej”: Zagadkowe przedmioty

0

Upolowane na targach staroci, odziedziczone lub odnalezione na strychu czy w piwnicy. Jaką historię skrywają przedmioty prezentowane w studiu Czwórki? Aparat, noże do sera, fotel czy naczynie na ser - które z perełek programu „Łowcy skarbów. Kto da więcej” zachwycają prowadzącego Pawła Orleańskiego w odcinku emitowanym 28 czerwca? Ile są warte?

Oglądaj Łowcy skarbów. Kto da więcej online na polsatgo.pl.

Kupiony na prezent
Pan Jan oferuje Łowcom doskonale znany pasjonatom fotografii aparat Zenit wraz z imponującym zestawem akcesoriów. Jako całość tworzą oryginalnego „Fotosnajpera” do bezkrwawych polowań dla entuzjastów ornitologii. Paweł Orleański ma okazję przetestować aparat. O elementach kompletu i ich zastosowaniu, specyfikacji i stanie zachowania oraz wartości rynkowej tego skarbu opowiada Adam Śmiałek, profesjonalny projektant elektroniki i programista mikrokontrolerów, prowadzący autorski internetowy kanał popularnonaukowy.

Zestaw do sera
Jako kolejna na licytacji przed Łowcami staje pani Zdzisława. Przywiozła srebrny norweski zestaw noży do sera z lat 90., który nigdy nie był używany. Rękojeści wykonano ze srebra, natomiast ostrza ze stali nierdzewnej. O pochodzeniu tego skarbu i znanej firmie jubilerskiej Jorgen Otteren AS, a także o stanie zachowania i wartości zestawu mówi Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP, kuratorka wystaw i kolekcjonerka polskiego wzornictwa.

Modny i wygodny
Pan Dawid przywiózł do programu fotel „Ewa” z lat 70., który przeszedł już renowację. O skomplikowanej technicznie konstrukcji tego modelu, Strzeleckich Zakładach Przemysłu Terenowego oraz jakości przeprowadzonej renowacji i tajemnicy wartości tego skarbu opowiada Daniel Stoiński, kulturoznawca, czeladnik, miłośnik tradycyjnego rzemiosła oraz właściciel sklepu z powojennym designem.

Nowe zastosowania
Na koniec pani Ewa z ponad stuletnim fajansowym naczyniem z angielskiej manufaktury, które kupiła jako przepiórkownicę. O prawdziwym przeznaczeniu tego naczynia oraz o wiktoriańskiej secesji, a także technikach użytych do produkcji i dekoracji prezentowanego skarbu opowiada Marek Kruczek, członek Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich oraz Międzynarodowej Unii Antykwariuszy.

Łowcy skarbów. Kto da więcej od poniedziałku do piątku o godz. 18:00 w Czwórce.

Oficjalny profil „Łowcy skarbów. Kto da więcej” na Instagramie - @lowcyskarbowczworka