2023-07-12

„Łowcy skarbów. Kto da więcej”: Wiekowe memorabilia

0

Jakie wyjątkowe przedmioty trafiają w ręce Łowców? W odcinku emitowanym 12 lipca podziwiać można fotel „Jaskółka”, błękitny świecznik, plakat i ikeban. Które z perełek mogą zrobić wrażenie na prowadzącym Pawle Orleańskim? Jakie skrywają historie? „Łowcy skarbów. Kto da więcej” od poniedziałku do piątku o godz. 18:00 na antenie Czwórki.

Oglądaj Łowcy skarbów. Kto da więcej online na polsatgo.pl.

Fotel z przełomu lat
Pierwsza uczestniczka w programie to pani Aleksandra, do której należy polski fotel typ nr 4, inaczej „Jaskółka”, z przełomu lat 60. i 70. Po testach Pawła Orleańskiego oraz eksperta można przekonać się o jakości przeprowadzonej renowacji mebla. A o historii zakładów w Oleśnie Śląskim, charakterystyce projektu i wartości opowiada Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP, kuratorka wystaw i kolekcjonerka polskiego wzornictwa.

Niebieska „Karolinka”
Następny skarb to błękitny świecznik „Karolinka”, projektu doskonale znanej fanom polskiego szkła pani Eryki Trzewik-Drost. Pochodzi z przełomu lat 60. i 70. i była własnością pani Joanny od dzieciństwa. O pięknej formie, z której słynęli twórcy, charakterystyce szkła użytego w produkcji i wartości rynkowej mówi Jakub Naumiuk, rzeczoznawca, współtwórca wielu reedycji ikon polskiego wzornictwa, a także współpracownik największej polskiej platformy sprzedającej design.

Wygrany w zakładzie
Pan Jakub przyjechał do studia z plakatem do filmu „Rozmowy kontrolowane”. Wygrany w koleżeńskim zakładzie bardzo rozpoznawalny plakat do słynnej polskiej produkcji został zaprojektowany przez Jakuba Erola w 1991 r. O polskiej szkole plakatu, datowaniu, stanie zachowania oraz wycenie opowiada Michał Niesiołowski, antykwariusz z niemal trzydziestoletnim doświadczeniem.

Dla miłośników florystyki
Ostatnią uczestniczką odcinka jest pani Alicja, która przybyła do programu z kamionkowym naczyniem do układania kwiatów. Skarb nazywa się ikebana, a projekt, którego autorem był Wit Płażewski, pochodzi z warszawskiej Spółdzielni Rzemieślniczej „Refleks”. Naczynie powstawało w okresie od lat 60. do 80. Tajemnice kamionkowych naczyń, stan zachowania i wartość ocenia Marek Kruczek, członek Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich oraz Międzynarodowej Unii Antykwariuszy.

Łowcy skarbów. Kto da więcej od poniedziałku do piątku o godz. 18:00 w Czwórce.

Oficjalny profil „Łowcy skarbów. Kto da więcej” na Instagramie - @lowcyskarbowczworka