2023-07-19

„Łowcy skarbów. Kto da więcej”: Poszukiwania oryginałów

0

Wielbiciele antyków na tropie perełek w telewizyjnym domu aukcyjnym Czwórki. Co ciekawego mogą odnaleźć w odcinku emitowanym 19 lipca? Jakie wrażenie robią zestaw biurkowy, obraz gadżety z firmy FSO oraz stolik? Oglądaj „Łowcy skarbów. Kto da więcej” od poniedziałku do piątku o godz. 18:00.

Oglądaj Łowcy skarbów. Kto da więcej online na polsatgo.pl.

Na eleganckim biurku
W programie jako pierwszy występuje pan Kamel, który przywiózł do Łowców porcelanowy zestaw biurkowy z piórem. Limitowana edycja zestawu prezentowego została kupiona we Francji na pchlim targu i nigdy nie była używana. Samo pióro jest amerykańskie, natomiast porcelanowa podstawa - angielska. O stanie zachowania, pochodzeniu i wartości rynkowej przedmiotu mówi Jakub Naumiuk, rzeczoznawca, współtwórca wielu reedycji ikon polskiego wzornictwa, a także współpracownik największej polskiej platformy sprzedającej design.

Tajemnicza ilustracja
Jako druga na licytacji pojawia się pani Marzena. Przyjechała z obrazem olejnym pędzla Pinkusa Pillera przedstawiającego rabina na tle płonącego miasta. Być może przedstawia scenę nawiązującą do pożaru, który w 1850 roku wybuchł w Krakowie. Obraz został poddany konserwacji ze względu na jego wiek. O śledzeniu historii artysty, stanie płótna i jego wycenie opowiada Michał Niesiołowski, antykwariusz z niemal 30-letnim doświadczeniem.

Smaczki motoryzacji
Trzecim gościem jest pan Rafał, którego skarbem jest zestaw gadżetów FSO. Jest to spadek po rodzicach, którzy swego czasu pracowali w Fabryce. Przedmioty pochodzą z okresu lat 1970-1990 i nie były powszechnie dostępne, a raczej stanowiły dobra do kupienia na rozmaitych targach. Historię elementów zestawu, ich stan zachowania i szacunkową wartość przedstawia Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP, kuratorka wystaw i kolekcjonerka polskiego wzornictwa.

Wiele funkcji
Ostatnia w odcinku występuje pani Elena. Jest właścicielką stolika pod telefon z 1969 roku. Mebel powstał w warszawskich zakładach przy Grzybowskiej 9 i został przerobiony przez uczestniczkę. Dzięki swej lekkiej wadze stoliczek może mieć różne przeznaczenie. Tajemnice konstrukcji przedmiotu, jego przeznaczenie i wycenę zdradza Daniel Stoiński, kulturoznawca, czeladnik, miłośnik tradycyjnego rzemiosła oraz właściciel sklepu z powojennym designem.

Łowcy skarbów. Kto da więcej od poniedziałku do piątku o godz. 18:00 w Czwórce.

Oficjalny profil „Łowcy skarbów. Kto da więcej” na Instagramie - @lowcyskarbowczworka