Oglądaj Łowcy skarbów. Kto da więcej online na polsatboxgo.pl.
Uroczy komplet
Jako pierwsza w odcinku występuje pani Paula, która jest właścicielką kompletu mebli Thonet. W jego skład wchodzi stolik, ława, krzesło i stołek, które zostały uratowane i odnowione przez właścicielkę, ponieważ zastała je w tragicznym stanie. Pochodzące z Radomska meble najpewniej powstały w okresie lat 30. i 50. O konkretnych modelach Thonet, datowaniu odnowionych przedmiotów i ich wartości mówi Maciej Szymaniak, historyk sztuki, kolekcjoner, znawca designu i malarstwa, jak również rzemieślnik artysta i renowator mebli.
Ciepło światła
Następnym gościem na licytacji będzie pan Inez. Należy do niego lampa o charakterystycznym pomarańczowym kolorze, kształtem nieco przypominająca dynię. Przedmiot pochodzi ze Szwecji, ale kupiono go na targu staroci w Lublinie. Obiekt wykonano w przybliżeniu w latach 60. według projektu Karla Fagerlunda, kojarzonego z nurtem „mid-century modern”. Więcej o projektancie, tajnikach konstrukcji lampy, jej stanie zachowania i wycenie opowiada Jakub Naumiuk, rzeczoznawca, współtwórca wielu reedycji ikon polskiego wzornictwa, a także współpracownik największej polskiej platformy sprzedającej design.
Unikatowe szkice techniczne
Przed Łowcami staje pan Maciej. Jego skarb to zbiór projektów fabrycznych damskiego obuwia. Rysunki wykonane odręcznie z użyciem tuszu przedstawiają kolekcję wykonaną dla fabryki Skogar w latach 70. Projekty zakupiono blisko 15 lat temu na aukcji. O historii fabryki, tajnikach techniki wykonania rysunków, ich stanie zachowania i wartości rynkowej mówi Agnieszka Gniotek, historyk i krytyk sztuki, oraz właścicielka galerii i domu aukcyjnego.
Wspomnienie dzieciństwa
Ostatnia perełka programu to fotel bujany, który należy do pana Norberta. Mebel pochodzi z lat 50. i choć trudno jednoznacznie określić, czy pomysł na bujane krzesła pochodzi z Anglii, czy z Ameryki, jest bardzo charakterystyczny. Ten konkretny egzemplarz wykonano z litego drewna egzotycznego, a ozdoby sugerują inspiracje sztuką chińską. O tym, czemu fotel jest fotelem, a nie krzesłem, jaki jest jego stan zachowania i wycena, opowiada Daniel Stoiński, kulturoznawca, czeladnik, miłośnik tradycyjnego rzemiosła oraz właściciel sklepu z powojennym designem.
„Łowcy skarbów. Kto da więcej” od poniedziałku do piątku o godz. 18:00 w Czwórce.
Oficjalny profil „Łowcy skarbów. Kto da więcej” na Instagramie - @lowcyskarbowczworka