2023-08-30

„Łowcy skarbów. Kto da więcej”: Nietypowe licytacje perełek

0

Paweł Orleański zaprasza na wyjątkowe licytacje do domu aukcyjnego Czwórki. Do odcinka programu „Łowcy skarbów. Kto da więcej” emitowanego 30 sierpnia goście przywożą: marionetki, szkło ametystowe, garnitur do ciasta oraz kwietnik. Co w sobie kryją i jakie historie mają te przedmioty? Kto z licytujących nie może się im oprzeć?

Unikatowe lalki
Pierwszym gościem odcinka jest pan Jan, który ponownie staje przed Łowcami. Tym razem przywiózł trzy marionetki starszych panów, których kupił na targu staroci. Prawdopodobnie pochodzą z lat 80. i 90. oraz zostały stworzone za naszą zachodnią granicą przez profesjonalnego lalkarza. O różnicach między marionetkami a pacynkami, technice wykonania, ich stanie zachowania i wycenie opowiada Jakub Naumiuk, rzeczoznawca, współtwórca wielu reedycji ikon polskiego wzornictwa, a także współpracownik największej polskiej platformy sprzedającej design.

Szklany zestaw
Niemiecki komplet ametystowego szkła to kolejny skarb wystawiony na licytację. Przywieziony przez pana Michała zestaw do ponczu, ze szklankami i kubełkiem na lód, został znaleziony w piwnicy zakupionej nieruchomości. Pochodzi z lat 50. chociaż charakterystyczny kolor był w produkcji wytwórni od 1932 roku. O datowaniu zestawu, typie szkła i jego stanie mówi Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP, kuratorka wystaw i kolekcjonerka polskiego wzornictwa.

Deserowy komplet
Następnie przed Łowcami pan Jacek prezentuje zestaw talerzy z Ćmielowa. Jest to garnitur do ciasta składający się z sześciu małych talerzyków i jednego większego. Komplet pochodzi najprawdopodobniej z lat 60., o czym świadczy styl ilustracji na kalkach. Historię wytworów z Ćmielowa, technikę dekoracji talerzy i ich wycenę zdradza Marek Kruczek, członek Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich oraz Międzynarodowej Unii Antykwariuszy.

Podstawka na kwiaty
Na ostatniej licytacji występuje pani Barbara. Jest właścicielką kwietnika z PRL, którego szkielet wykonano z drutu zbrojeniowego. Design inspirowany stylem „Memphis” jest obecnie bardzo popularny i nieczęsto zdarza się, żeby charakterystyczne kolorowe szklane talerzyki były zachowane w tym dobrym stanie. O użytych materiałach, sekretach konstrukcji kwietnika i jego wartości rynkowej opowiada Daniel Stoiński, kulturoznawca, czeladnik, miłośnik tradycyjnego rzemiosła oraz właściciel sklepu z powojennym designem.

Łowcy skarbów. Kto da więcej od poniedziałku do piątku o godz. 18:00 w Czwórce.

Oficjalny profil „Łowcy skarbów. Kto da więcej” na Instagramie - @lowcyskarbowczworka