2023-12-01

„Łowcy skarbów. Kto da więcej”: Ozdobne i użytkowe

0

Wnikliwe ekspertyzy oraz emocjonująca rywalizacja o unikaty, które trafiają do studia Czwórki. Poznaj ich osobliwe historie i wycenę. Zapraszają Paweł Orleański i Krzysztof Ibisz. Sprawdź, co przygotowali twórcy programu „Łowcy skarbów. Kto da więcej” w odcinkach emitowanych od poniedziałku 4 grudnia do piątku 8 grudnia o godz. 18:00.

Poniedziałek, 4 grudnia 2023
Tydzień z unikatami rozpoczyna prowadzący Krzysztof Ibisz, a pierwszym gościem jest pan Albert z zestawem butelek i pojemniczków pochodzących ze starej apteki. Naczynia - tzw. sztandy apteczne - wykonane są ze szkła i porcelany, a pochodzą najpewniej z wczesnego okresu powojennego. Następna uczestniczka, pani Krystyna, do programu przywiozła odziedziczony po rodzicach nietypowe potrójne siedzisko nazywane niedyskretką. Skarb ten pochodzi z drugiej połowy XX wieku, ale ma korzenie dworskie. W dawnych czasach meble tego typu umożliwiały na przykład kawalerom i damom prowadzenie konwersacji bez nadzoru. Na kolejnej licytacji występuje pani Agnieszka, która jest właścicielką nietypowego dwukolorowego szklanego świecznika. Przedmiot wykonano w hucie szkła artystycznego Adama Jabłońskiego. Autor znany jest dzięki naklejce, której właścicielka na szczęście nie oderwała i która istotnie może wpłynąć na wycenę. Na koniec występuje pan Kamil z prawdziwym białym krukiem - jednym z zaledwie 150 egzemplarzy „Genesis z Ducha - Modlitwa” Juliusza Słowackiego z 1926 roku, dodatkowo oprawionym przez słynnego introligatora z dwudziestolecia międzywojennego, Franciszka Radziszewskiego, a zilustrowanym przez Franciszka Siedleckiego. Ile może być wart ten unikat?

Wtorek, 5 grudnia 2023
W odcinku, który prowadzi Paweł Orleański, jako pierwsza występuje pani Aleksandra z tajemniczym przedmiotem, przywodzącym na myśl instalację z wyposażenia chemicznego laboratorium. W rzeczywistości jest to ekspres do kawy z lat 60., kupiony na targu staroci w Paryżu. Następny skarb w programie to niemieckie krzesło z lat 60. projektu Gerta Lange - twórcę elementów wyposażenia m.in. sali konferencyjnych. Właściciel krzesła otrzymał je w zamian za namalowany przez siebie obraz. Wykonano je z lekkiego, wytrzymałego plastiku oraz wełny i elementów chromowanych, które świetnie się zachowały. Kolejny uczestnik - pan Rafał - do programu przyjechał ze srebrną cukiernicą, znalezioną na strychu zakupionego przez siebie domu. Zachowała się również oryginalna metka - Biamet. Cukiernica nigdy nie była jeszcze używana, mimo że pochodzi z lat 60. Na ostatniej licytacji w odcinku pani Małgorzata prezentuje zielony wazon ze szkła prasowanego zwanym „Patyczki”. Wazon powstał w latach 70. według projektu Jana Sylwestra Drosta w hucie szkła Ząbkowice. Jaką może skrywać historię?

Środa, 6 grudnia 2023
Kolejny odcinek show Czwórki rozpoczyna pan Rafał i jego srebrna portmonetka z uroczym pieskiem, znaleziona w opuszczonym starym budynku w Niemczech. Z powodu stanu punc trudno powiedzieć, skąd przedmiot dokładnie pochodzi, ale forma w stylu art déco sugeruje lata 20. lub 30. Następny uczestnik - pan Adrian - do programu przyjechał z żyrafą, a dokładnie z porcelanową figurką przedstawiającą zwierzątko o zawadiackim pyszczku. Figurka zaprojektowana w latach 60. pochodzi z dawnej fabryki porcelany „Wawel” w Wałbrzychu. Co ciekawe, większość ręcznie malowanych żyraf miała czarne łaty, a ten egzemplarz ma łatki brązowe. Co to może oznaczać? Ponadto w programie damska piłka ręczna z czasów PRL. Zszyta ręcznie w latach 70. w polskich zakładach piłka to tzw. „new-old stock”, czyli nieużywany dotąd egzemplarz w stanie menniczym. Do tego poszukiwana na rynku oraz „bananowa” duńska sofa trzyosobowa zakupiona na norweskim pchlim targu. Prowadzący Paweł Orleański wraz z ekspertem Danielem Stoińskim postanawiają ją wypróbować! Kogo z Łowców może urzec?

Czwartek, 7 grudnia 2023
W wyjątkowym wydaniu odcinka na rzecz Fundacji Polsat swoje skarby na licytację wystawiają: Ewa Wachowicz, Karolina Gilon, Przemysław Sadowski i Paweł Orleański, a całość prowadzi Krzysztof Ibisz. Każdy z przyniesionych przedmiotów wiąże się z jakimś marzeniem jego posiadacza i osobistą historią, jaką możemy poznać w programie. Jednocześnie licytacje wspomagają szczytny cel, bo wszystkie środki przekazane zostaną na leczenie potrzebujących dzieci. Co postanowiły przynieść gwiazdy do programu Czwórki?

Piątek, 8 grudnia 2023
W odcinku prowadzonym przez Pawła Orleańskiego jako pierwszy występuje pan Leszek z wazonem o nazwie „Kieł” z 1957 roku, wykonanym według projektu Zofii Palowej przez Fabrykę Porcelany w Ćmielowie. Następny skarb w odcinku to należąca do pana Dominika srebrna figurka Fiata, kupiona na targach staroci, a pochodząca z Mediolanu z lat 60. Przedstawia ona pierwszy seryjny model w historii Fiata z 1899 roku, często upamiętniany w tej formie i wręczany w prezencie m.in. kierowcom sportowym. Kolejna uczestniczka, pani Joanna, do programu przynosi naszyjnik z pereł ze złotym zapięciem, który otrzymała niegdyś w prezencie. Ostatnim licytowanym w programie skarbem jest należący do pani Anny zestaw sześciu kufelków myśliwskich pochodzących z Huty Szkła Gospodarczego „Ząbkowice”. O tym, m.in. co można pić z podobnych kieliszków oraz o ich wartości opowiada podczas ekspertyzy i wyceny Jakub Naumiuk - rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage, wielbiciel przedmiotów z ciekawą historią.

Łowcy skarbów. Kto da więcej od poniedziałku do piątku o godz. 18:00 w Czwórce.

Oficjalny profil „Łowcy skarbów. Kto da więcej” na Instagramie - @lowcyskarbowczworka