2023-12-08

„Łowcy skarbów. Kto da więcej”: Precjoza na sprzedaż

0

Wnikliwe ekspertyzy oraz emocjonująca rywalizacja o unikaty, które trafiają do studia Czwórki. Poznaj ich osobliwe historie i wycenę. Zapraszają Paweł Orleański i Krzysztof Ibisz. Sprawdź, co przygotowali twórcy programu „Łowcy skarbów. Kto da więcej” w odcinkach emitowanych od poniedziałku 11 grudnia do piątku 15 grudnia o godz. 18:00.

Poniedziałek, 11 grudnia 2023
Na tydzień pełen unikatów zaprasza Krzysztof Ibisz. Pierwszy gość to pan Krzysztof - właściciel planszy z reklamami tutek papierosowych, które przed wojną produkowano w warszawskich zakładach „Dzwon”. Wydruk próbny na papierze został znaleziony na strychu pewnej kamienicy. Pochodzi z lat 30. i wykonany był w zakładach graficznych Stanisława Mertensa w Warszawie. Następny uczestnik, pan Dominik, do programu przyjechał z nietypową japońską zabawką na baterie, z połowy lat 60. Luna Hovercraft lewituje jak prawdziwy poduszkowiec i jest niesamowicie delikatna - nieostrożny użytkownik mógłby ją zgnieść gołą dłonią. O tym, co czyni przedmiot wyjątkowym oraz jaka jest jego wartość opowiada Kora Tea Kowalska. Ponadto w odcinku czarny fotel 366 - klasyka powojennego designu z charakterystyczną drewnianą ramą i ikonicznym obiciem tapicerki oraz figurka tancerki z wytwórni Rosenthal. Porcelanowa postać powstała w Niemczech w dwudziestoleciu międzywojennym według projektu Bertholda Boehsa w stylistyce art déco. Kogo mogą urzec te precjoza?

Wtorek, 12 grudnia 2023
Kolejny odcinek prowadzony przez Krzysztofa Ibisza obfituje w niezwykłe przedmioty i ich historie. Jako pierwsza do studia Czwórki przybywa pani Kamila, właścicielka zestawu włoskiego szkła Murano. Kolekcja powstała z udziałem jej taty, który zaraził ją miłością do kolekcjonerstwa. Co ciekawe, jest to szkło uranowe, które w świetle UV świeci na zielono. Przedmioty najpewniej powstały na przełomie lat 60. i 70. O technice produkcji takiego szkła opowiada podczas ekspertyzy i wyceny Przemek Krupski - właściciel krakowskiego sklepu vintage, kulturoznawca, miłośnik modernizmu i włoskiego designu. Następna uczestniczka, pani Milena, do programu przyniosła obraz przedstawiający górski zimowy krajobraz z 1981 roku. Kolejny skarb w programie to należąca do pana Grzegorza stara niemiecka waga apteczna. Bohaterem finałowej aukcji jest serwis Wałbrzych z lat 60. projektu Ludmiły Pokornianki. O historii wytwórni i tego konkretnego wzoru oraz o stanie zachowania i wartości serwisu mówi Krystyna Łuczak-Surówka. Ile może być warty?

Środa, 13 grudnia 2023
Do oglądania emisji zachęca gospodarz show - Paweł Orleański i jako pierwszą zaprasza panią Barbarę z drewnianą skrzynią z ornamentami w stylu azjatyckim, kupioną w Norwegii. Skrzynia pochodzi najpewniej z połowy XX wieku i prawdopodobnie wykonano ją ręcznie w Chinach. O symbolice dekoracji, stanie zachowania przedmiotu i jego wartości mówi Daniel Stoiński - kulturoznawca, pasjonat i czeladnik tradycyjnego rzemiosła, jak również właściciel autorskiej pracowni renowacji mebli oraz sklepu z powojennym designem. Następna uczestniczka, pani Katarzyna, na licytację przywiozła szklany zestaw do likieru z syrenami. W odcinku możemy ponadto podziwiać zestaw dwóch koziołków z okresu PRL, które występują tu w ręcznie robionych ludowych ubrankach. Symbole Poznania i Pacanowa, powstały w latach 60. i były pamiątką rodzinną. Wykonano je w Kielcach z gumek i zapałek, dlatego należy obchodzić się z nimi bardzo delikatnie. Łowców może zachwycić także pochodząca z Holandii butelka likieru bananowego wyposażona we francuską pozytywkę z baletnicą tańczącą i wygrywającą - przy odstawianiu butelki - melodię „Nad pięknym modrym Dunajem”. O zasadzie działania podobnych pozytywek, stanie zachowania przedmiotu i jego wartości opowiada Kora Tea Kowalska. Jakie tajemnice zdradza?

Czwartek, 14 grudnia 2023
W odcinku jako pierwszy na aukcji występuje pan Andrzej. Należy do niego kolekcja siedmiu drzeworytów słynnego polskiego artysty Jana Matejki, które zostały wydane w albumie w 1876 roku. Informacje o drzeworycie jako technice graficznej i całym procesie powstawania odbitki, stanie zachowania obiektów i ich wartości prezentuje Michał Niesiołowski, antykwariusz z niemal 30-letnim doświadczeniem, który od lat zajmuje się doradztwem w zakresie budowania kolekcji sztuki. Kolejny skarb to elegancki ciemny serwis do kawy o swojskiej nazwie „Kajtek”. Projekt garnituru Zofii Galińskiej powstał w latach 60. dla pruszkowskich zakładach porcelitu. W programie także zestaw posrebrzanych łyżeczek, które otrzymała właścicielka w 1985 roku w prezencie oraz dwa krzesła z PRL, które sprzedająca poddała osobiście renowacji. Czy zwiększyła ona wartość prezentowanego skarbu? Gospodarzem tej odsłony show jest Paweł Orleański.

Piątek, 15 grudnia 2023
Finałowy odcinek tygodnia prowadzi także Paweł Orleański, pierwszym zaś licytowanym skarbem jest sofa w stylu Ludwika Filipa, należąca do pana Zbigniewa, który dostał ją od znajomego, w stanie wymagającym interwencji tapicera. Pochodzący z drugiej połowy XIX wieku lub początku XX wieku mahoniowy mebel prawdopodobnie powstał w Niemczech i dzięki solidnej konstrukcji przetrwał do dziś. Następny skarb odcinku to przywieziony przez pana Stefana obraz namalowany akwarelami i przedstawiający krakowski rynek pod śniegiem. Pan Norbert, na licytację przyniósł granatowo-złoty serwis kawowy z porcelitu dla dwunastu osób. Otrzymany w spadku po mamie zestaw „Ira” z Chodzieży powstał najprawdopodobniej w latach 60., chociaż sygnatura była w użyciu do lat 90. Ostatni uczestnik pan Adrian, jest właścicielem zestawu szkła artystycznego z przełomu XX i XXI wieku o tajemniczej nazwie. Czym jest makora i skąd wzięła się ta nazwa? Jaka jest wartość przedmiotu? Szczegóły zna Krystyna Łuczak-Surówka - historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP, kuratorka wystaw i kolekcjonerka polskiego wzornictwa. 

Łowcy skarbów. Kto da więcej od poniedziałku do piątku o godz. 18:00 w Czwórce.

Oficjalny profil „Łowcy skarbów. Kto da więcej” na Instagramie - @lowcyskarbowczworka