Środa, 27 grudnia 2023
W odcinku prowadzonym przez Krzysztofa Ibisza jako pierwszy występuje pan Andrzej. Jest właścicielem niemieckiego zegara samolotowego Junghans z okresu II wojny światowej. O historii producenta, datowaniu zegara, stanie zachowania przedmiotu i jego wycenie mówi Janek Rygiel, absolwent warszawskiej ASP, zegarmistrz, właściciel dwóch antykwariatów i twórca Muzeum Polskich Zegarów. Kolejnym gościem aukcji jest pan Tomasz, który przywiózł secesyjny wazon w mosiężnej oprawie. Przedmiot został wykonany na początku XX w. i świeci na zielono pod wpływem światła UV. Następny swój skarb prezentuje pan Dawid. Należy do niego pozłacany szwajcarski długopis marki Caran D'Ache z Genewy. Obiekt jest przedmiotem luksusowym pochodzącym z lat 70. z serii „Madison”. Jako ostatni w studiu Czwórki występuje pan Arkadiusz, a z nim nietypowy wynalazek prosto z lat dwutysięcznych. Konsolofon lub też konsolotelefon Nokia był krzyżówką konsoli do grania oraz telefonu komórkowego. O wracającej popularności na lata 2000., stanie zachowania przedmiotu i jego wartości opowiada Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage, wielbiciel przedmiotów z ciekawą historią.
Czwartek, 28 grudnia 2023
Gabinetowa rzeźba w stylu art déco, przedstawiająca młodą kobietę i koziołka na marmurowej podstawie to pierwszy unikat prezentowany w odcinku. Przedmiot pochodzi z Francji, jak i jej autor, George Maxim. Figura pochodzi z lat 20. lub 30. i wykonano ją ze stopu cynku - to odlew przygotowanego przez artystę modelu. O podtekstach rzeźby, wykorzystanych materiałach, stanie zachowania przedmiotu i jego wycenie opowiada Agnieszka Gniotek, historyk i krytyk sztuki oraz właścicielka galerii i domu aukcyjnego. Ponadto w programie kieliszki, które pan Karol otrzymał w spadku po dziadku, który z kolei dostał je w prezencie za wykonanie ołtarza dla Jana Pawła II. Możemy zobaczyć także porcelanową zastawę z Cepelii z lat 70. lub 80. oraz nietypowy mebel, który najpewniej powstał w PRL. O inspiracji stylem Ludwika Filipa, tajnikach konstrukcji mebla, jego stanie zachowania i wartości, tajemnice zdradza Daniel Stoiński, kulturoznawca, pasjonat i czeladnik tradycyjnego rzemiosła, jak również właściciel autorskiej pracowni renowacji mebli oraz sklepu z powojennym designem. Gospodarzem odcinka jest Paweł Orleański.
Piątek, 29 grudnia 2023
Pierwszym gościem w odcinku jest pan Jan, który ponownie staje przed Łowcami. Tym razem przywiózł trzy marionetki, starszych panów, których kupił na targu staroci. O różnicach między marionetkami a pacynkami, technice wykonania, ich stanie zachowania i wycenie opowiada Jakub Naumiuk, rzeczoznawca, współtwórca wielu reedycji ikon polskiego wzornictwa, a także współpracownik największej polskiej platformy sprzedającej design. Następny na licytacji pojawia się pan Michał wraz ze swoim niemieckim kompletem ametystowego szkła. Jest to zestaw do ponczu, ze szklankami i kubełkiem na lód, który został znaleziony w piwnicy zakupionej nieruchomości. Kolejny skarb prezentuje pan Jacek. Jest właścicielem zestawu talerzy z Ćmielowa - to garnitur do ciasta składający się z sześciu małych talerzyków i jednego większego. Komplet pochodzi najprawdopodobniej z lat 60., o czym świadczy styl ilustracji na kalkach. O historii wytworów z Ćmielowa, technice dekoracji talerzy i ich wycenie mówi Marek Kruczek, członek Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich oraz Międzynarodowej Unii Antykwariuszy. Ostatnia na licytacji występuje pani Barbara. Jest właścicielką kwietnika z PRL, którego szkielet wykonano z drutu zbrojeniowego. Ile może być wart i kogo z Łowców urzec?
„Łowcy skarbów. Kto da więcej” od poniedziałku do piątku o godz. 18:00 w Czwórce.
Oficjalny profil „Łowcy skarbów. Kto da więcej” na Instagramie - @lowcyskarbowczworka