2024-02-16

„Łowcy skarbów. Kto da więcej”: Opowieści pełne niespodzianek

0

Wnikliwe ekspertyzy oraz emocjonująca rywalizacja o unikaty, które trafiają do studia Czwórki. Poznaj ich osobliwe historie i wycenę. Zapraszają Paweł Orleański i Krzysztof Ibisz. Sprawdź, co przygotowali twórcy programu „Łowcy skarbów. Kto da więcej” w odcinkach emitowanych od poniedziałku 19 lutego do piątku 23 lutego o godz. 17:55.

Poniedziałek, 19 lutego 2024
Przygodę z tygodniem pełnym skarbów rozpoczyna Paweł Orleański. Jako pierwsza swój unikat prezentuje pani Izabela. Należy do niej porcelanowa figura leżącego kota z Ćmielowa, którą odziedziczyła po babci. O projektancie, stanie zachowania figurki i jej obecnej wartości opowiada Marek Kruczek, członek Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich oraz Międzynarodowej Unii Antykwariuszy. Na następnej licytacji pojawia się pani Nelly wraz ze swoimi metalowymi lampami z PRL. O stanie zachowania lampek i ich wycenie opowiada Maciej Szymaniak, historyk sztuki i kolekcjoner. Trzecim gościem jest ponownie pan Krzysztof, który tym razem przywiózł czerwoną paterę z Ząbkowic kupioną na pchlim targu. Model 2194 z lat 70., nazywany „perełką” lub „perełkami” przez charakterystyczną dekorację brzegu, powstał z sodowego szkła prasowanego w formie, według projektu Eryki Trzewik-Drost. Na ostatniej aukcji w odcinku, swój przedmiot demonstruje pan Grzegorz. To odnowiony dębowy stolik z nieruchomą nadstawką, nazywany również etażerką. O stanie zachowania mebla i jego wartości rynkowej mówi Daniel Stoiński, kulturoznawca, pasjonat i czeladnik tradycyjnego rzemiosła.

Wtorek, 20 lutego 2024
Ten odcinek prowadzi Paweł Orleański. Jako pierwszy w programie występuje pan Jacek, który przywiózł dwie walizki na płyty winylowe z charakterystycznym harmonijkowym wkładem. O datowaniu i pochodzeniu obiektów, stanie zachowania przedmiotów i ich aktualnej wycenie opowiada Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage. Na drugiej licytacji poznajemy pana Łukasza, właściciela serwisu do kawy. Pochodzący z Ćmielowa zestaw porcelany dla dwunastu osób z lat 80. nosi nazwę „Gniezno”, a korzenie projektu są przedwojenne. O subtelnych elementach wspomagających datowanie serwisu, stanie zachowania porcelany i jego wartości opowiada Marek Kruczek, członek Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich oraz Międzynarodowej Unii Antykwariuszy. Ponadto w programie pani Katarzyna, która jest właścicielką szklanej patery. Pochodzące z lat 70. naczynie z kolekcji „Bałtyk” zostało stworzone w hucie Sudety przez Zbigniewa Horbowego. Ostatnim gościem w programie jest pan Damian, do którego należą cztery bukowe krzesła, tak zwane „skoczki”. O niezwykłej konstrukcji mebli, użytym drewnie, stanie zachowania obiektów i ich wartości rynkowej mówi Maciej Szymaniak, historyk sztuki, kolekcjoner, znawca designu. 

Środa, 21 lutego 2024
Na program zaprasza Paweł Orleański. Pierwsza uczestniczka to pani Katarzyna. Przywiozła oryginalny gramofon z lat 20., który został kupiony na targu staroci. O różnicach między patefonem a gramofonem, stanie zachowania przedmiotu i jego wycenie tajemnice zdradza Adam Śmiałek, profesjonalny projektant elektroniki i programista mikrokontrolerów. Na kolejnej licytacji swój przedmiot prezentuje pani Maria. Należy do niej czarno-biała patera z Chodzieży, wykonana w latach 60. lub 80. w stylu „new-look”. O technice dekoracji naczynia, produkcji pozazakładowej, jego stanie zachowania i wartości opowiada Kora Tea Kowalska, archeolożka i kulturoznawczyni, oraz wykładowczyni historii sztuki. Możemy zobaczyć także porcelanową figurkę przedstawiającą srokę oraz różowy walkman „Kajtek”, który pod koniec lat 80. produkowała firma Unitra. O historii „Kajtka”, stanie zachowania przedmiotu i jego wartości rynkowej mówi Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage.

Czwartek, 22 lutego 2024
Gospodarzem jest Krzysztof Ibisz, a licytację rozpoczyna pan Marek. Prezentuje przedmiot na pierwszy rzut oka codzienny, a są to dwie metalowe brytfanny. O tym, co niegdyś przyrządzano w takich wanienkach, ich stanie zachowania i wycenie opowiada Mariusz Kosec, koneser i marszand z wieloletnim doświadczeniem na europejskim rynku antykwarycznym. Jako druga przed Łowcami staje pani Katarzyna. Przyjechała z jutowym tornistrem z lat 80., wyprodukowanym przez Spółdzielnię Inwalidów Delta. O użytych materiałach, stanie zachowania przedmiotu i jego wartości rynkowej mówi Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP. Na trzeciej aukcji występuje pani Karolina, której skarbem jest niebieski kamionkowy wazon, uprzednio należący do babci. Ostatnią uczestniczką w programie jest pani Dominika. Przywiozła pochodzącą z lat 70. lampę wykonaną z trójwarstwowego szkła. O stylu brukselskim, space age, stanie zachowania lampki i jej wartości wiedzę przekazuje Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage.

Piątek, 23 lutego 2024
W kolejnym odcinku, prowadzonym przez Krzysztofa Ibisza, okazuje się, że ruch na rynku nieruchomości dotyczy także tych mieszczących się w... walizce. Na licytację wystawiony zostaje uroczy domek Barbie. Ale najpierw pan Damian. Jego przedmiot ucieszy każdego, kto marzył kiedyś o karierze strażaka, ponieważ jest to syrena alarmowa z 1973 r., z Niepołomic. Jak najbardziej sprawna, o czym przekonuje się ekspert i prowadzący. Kolejnym gościem jest pan Dawid. Przywiózł domek znanej na całym świecie lalki, otrzymany około 30 lat temu w prezencie bożonarodzeniowym przez narzeczoną. O tym, dlaczego był obiektem pożądania wielu dziewczynek, jaki jest jego stan zachowania i wycena, opowiada Jakub Naumiuk, rzeczoznawca, współtwórca wielu reedycji ikon polskiego wzornictwa, a także współpracownik największej polskiej platformy sprzedającej design. Kolejny gość licytacji to pan Andrzej. Należy do niego nietypowa reklama Coca-Coli. To ilustracja naniesiona na lustro. Kupiona na targu staroci reklama pochodzi z lat 70. i najprawdopodobniej zdobiła ścianę angielskiego pubu. Na ostatniej licytacji swój przedmiot poddaje wycenie pani Beata. Ile jest warta porcelanowa amfora słynnej wytwórni Rosenthal? O tym, do czego służyły amfory, o popularności przedmiotu, jego stanie zachowania i wycenie mówi Marek Kruczek, członek Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich oraz Międzynarodowej Unii Antykwariuszy.

Łowcy skarbów. Kto da więcej od poniedziałku do piątku o godz. 17:55 w Czwórce.

Oficjalny profil „Łowcy skarbów. Kto da więcej” na Instagramie - @lowcyskarbowczworka