2024-08-16

„Łowcy skarbów. Kto da więcej”: Jak cenne są te przedmioty?

0

Wnikliwe ekspertyzy oraz emocjonująca rywalizacja o przedmioty, które trafiają do studia Czwórki. Poznaj ich ciekawe historie i wycenę. Zapraszają Paweł Orleański i Krzysztof Ibisz. Sprawdź, co przygotowali twórcy programu „Łowcy skarbów. Kto da więcej” w odcinkach emitowanych od poniedziałku 19 sierpnia do piątku 23 sierpnia o godz. 18:00.

Poniedziałek, 19 sierpnia 2024
Na kilka dni pełnych ciekawostek zaprasza Krzysztof Ibisz. Pierwszym uczestnikiem w odcinku jest pan Maksymilian, do którego należy niecodzienny wazon z PRL. O niepowtarzalnych projektach i stylu wytwórni, stanie zachowania wazonu i jego wartości opowiada Marek Kruczek, członek Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich oraz Międzynarodowej Unii Antykwariuszy. Kolejnym gościem Łowców jest pan Jacek oraz jego czechosłowacka lampa z lat 50. i 60., którą dla firmy Zukov zaprojektował Leos Nikel. O autorze projektu, ciekawej, ale i prostej konstrukcji, stanie lampy i jej wycenie mówi Kora Tea Kowalska, archeolożka i kulturoznawczyni oraz wykładowczyni historii sztuki. Jako trzeci swój skarb prezentuje pan Sławomir. Przywiózł zestaw do likieru ze znanej czechosłowackiej wytwórni - Moser. O historii tej marki, ciekawej reaktywności szkła aleksandrytowego mówi Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage. Na ostatniej licytacji pani Kamila wystawia stolik kawowy w stylu mid-century modern, który był częścią domowej kolekcji mebli. O nietypowej konstrukcji stolika, stanie mebla i jego wartości tajemnice zdradza Daniel Stoiński, kulturoznawca, pasjonat i czeladnik tradycyjnego rzemiosła.

Wtorek, 20 sierpnia 2024
Pan Aleksander przywiózł do studia Czwórki tajemniczo wyglądający szklany przedmiot. Choć wyglądem przypomina rzeźbę, jest to naczynie przeznaczone do ikebany, czyli do japońskiej sztuki układania roślin. O stanie zachowania i wartości rynkowej skarbu opowiada Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage. Następnym uczestnikiem jest Wojciech, który przywiózł dwie dekoracyjne patery z okresu PRL. O metodzie produkcji i wycenie naczyń mówi Marek Kruczek, członek Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich oraz Międzynarodowej Unii Antykwariuszy. Jako trzecia swój przedmiot prezentuje pani Marta. Należy do niej toaletka z lustrem w stylu mid-century modern, którą kupiła w Dreźnie. Przedmiot ocenia Daniel Stoiński, kulturoznawca, pasjonat i czeladnik tradycyjnego rzemiosła. Ostatnim gościem w programie jest pan Maciej. Jest właścicielem klasycznego fajansowego garnituru do ciast z Włocławka z okresu PRL, według projektu Elżbiety Piwek-Białoborskiej. Ekspertyzę przeprowadza Kora Tea Kowalska, archeolożka i kulturoznawczyni.

Środa, 21 sierpnia 2024
Jako pierwszy w programie gości pan Paweł. Przyjechał z figurką bociana, która powstała w latach 60. według projektu Mieczysława Naruszewicza. Więcej o wartości tej rzeźby opowiada Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP. Na następnej licytacji występuje pani Barbara wraz ze swoim damskim strojem ludowym dla dziewczynki. Więcej o dodatkowych elementach, stanie zachowania kompletu i jego aktualnej wycenie mówi Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage. Trzecim gościem jest pan Ignacy, który prezentuje otrzymaną w prezencie od mamy kolorową duńską litografię. Autorka Merete Barker jest rozpoznawalną artystką w swoim kraju, a przedmiot jest przykładem pracy z wczesnego etapu jej twórczości. O procesie tworzenia litografii, stanie obiektu i jego wartości rynkowej mówi Agnieszka Gniotek, historyk i krytyk sztuki, właścicielka galerii i domu aukcyjnego. Na finałowej aukcji w odcinku swój skarb przedstawia pani Monika. Należy do niej zestaw czerwonego szkła polskich projektantów, m.in. Jerzego Słuczana-Orkusza i Bogdana Kupczyka. O pochodzeniu i datowaniu oraz stanie zachowania szkła i jego wycenie opowiada Maciej Szymaniak, historyk sztuki, kolekcjoner.

Piątek, 23 sierpnia 2024
Pierwszym gościem Pawła Orleańskiego jest pan Kacper, którego skarbem jest rzeźba z brązu o tytule „Żniwiarz”, autorstwa Jana Kossakowskiego Syna. Więcej o artyście, jakości wykonania, stanie zachowania i wycenie mówi Michał Niesiołowski, antykwariusz z niemal 30-letnim doświadczeniem. Jako kolejna na aukcji występuje pani Kamila, która prezentuje swoją dekoracyjną plafonierę wykonaną ze szkła kryształowego, mosiądzu i drewna. Lampa podsufitowa autorstwa Karla Fagerlunda pochodzi ze Szwecji, z lat 70. O historii słynnego skandynawskiego projektanta, stanie plafoniery i jej wycenie mówi Agnieszka Gniotek, historyk i krytyk sztuki. Trzecim gościem Łowców jest pan Robert, do którego należy srebrna karafka wraz z pięcioma kieliszkami projektu Andrzeja Folfasa. Ekspertyzę przeprowadza Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP. Jako ostatnia w programie występuje pani Katarzyna, która jest właścicielką niemieckiego serwisu do kawy „Katharina”. O stanie zachowania porcelany i jej wartości opowiada Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage

Łowcy skarbów. Kto da więcej od poniedziałku do piątku o godz. 18:00 w Czwórce.

Oficjalny profil „Łowcy skarbów. Kto da więcej” na Instagramie - @lowcyskarbowczworka