2024-08-23

„Łowcy skarbów. Kto da więcej”: Drugie życie w nowych rękach

0

Wnikliwe ekspertyzy oraz emocjonująca rywalizacja o przedmioty, które trafiają do studia Czwórki. Poznaj ich ciekawe historie i wycenę. Zapraszają Paweł Orleański i Krzysztof Ibisz. Sprawdź, co przygotowali twórcy programu „Łowcy skarbów. Kto da więcej” w odcinkach emitowanych od poniedziałku 26 sierpnia do piątku 30 sierpnia o godz. 18:00.

Poniedziałek, 26 sierpnia 2024
Pierwszym gościem Pawła Orleańskiego jest pan Kacper, którego skarbem jest rzeźba z brązu o tytule „Żniwiarz”, autorstwa Jana Kossakowskiego Syna. Więcej o artyście, jakości wykonania, stanie zachowania i wycenie mówi Michał Niesiołowski, antykwariusz z niemal 30-letnim doświadczeniem. Jako kolejna na aukcji występuje pani Kamila, która prezentuje swoją dekoracyjną plafonierę wykonaną ze szkła kryształowego, mosiądzu i drewna. Lampa podsufitowa autorstwa Karla Fagerlunda pochodzi ze Szwecji, z lat 70. O historii słynnego skandynawskiego projektanta, stanie plafoniery i jej wartości mówi Agnieszka Gniotek, historyk i krytyk sztuki. Trzecim gościem Łowców jest pan Robert, do którego należy srebrna karafka wraz z pięcioma kieliszkami projektu Andrzeja Folfasa. Ekspertyzę przeprowadza Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP. Jako ostatnia w programie występuje pani Katarzyna, która jest właścicielką niemieckiego serwisu do kawy „Katharina”. O wartości obiektu opowiada Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage

Wtorek, 27 sierpnia 2024
Na pierwszej licytacji odcinka występuje pan Daniel wraz ze swoim niebieskim wazonem. Na aukcji pojawia się kluczowy dla jej przebiegu gość specjalny. O technice dekoracji szkliwa użytej przy produkcji tego wazonu, jego stanie zachowania i wycenie mówi Maciej Szymaniak, historyk sztuki, kolekcjoner, znawca designu i malarstwa. Jako kolejna swój przedmiot prezentuje pani Dominika. Przywiozła obraz namalowany suchymi pastelami i podpisany nazwiskiem profesora Wiktora Zina, który według sygnatury powstał w 1972 r. O rozmaitych tropach, które mogą służyć rozpoznaniu prawdziwego dzieła i wartości artystycznej tej pracy, tajemnice zdradza Agnieszka Gniotek, historyk i krytyk sztuki. Trzecim gościem jest pan Mateusz, który przyjechał z kupionym na targu staroci porcelanowym garniturem. Serwis z Wałbrzycha powstał w drugiej połowie XX w. Ekspertyzę przeprowadza Marek Kruczek, członek Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich oraz Międzynarodowej Unii Antykwariuszy. Ostatnim uczestnikiem w programie jest pan Robert, do którego należy zjawiskowa lampa w stylu space age, według projektu Vernera Pantona. O historii i dorobku sławnego projektanta i jego wpływie na design, stanie zachowania lampy opowiada Kora Tea Kowalska, wykładowczyni historii sztuki.

Środa, 28 sierpnia 2024
Jako pierwsza w programie swój przedmiot prezentuje pani Anna. Jest ona właścicielką szklanego garnituru do ciasta, o nazwie „Asteroid”. O technice produkcji tego konkretnego szkła, stanie i wycenie obiektu opowiada Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP. Drugim uczestnikiem jest pan Marek. Należy do niego kamionkowa rzeźba, którą w 1969 r. wykonał kanadyjski artysta Walter Drohan. Więcej o historii znanego artysty oraz o inspiracjach, z których czerpał, wartości rynkowej rzeźby w jej obecnym stanie mówi Agnieszka Gniotek, historyk i krytyk sztuki. Ponadto w odcinku pani Kaja oraz jej malachitowy flakon z atomizerem, oraz pan Paweł, którego skarbem jest drewniana sekretera. O tym, co jest sekretarzykiem, a co sekreterą, o stanie zachowania mebla i jego wartości opowiada Aneta Bukowska, mistrzyni i nauczycielka tradycyjnego rzemiosła stolarskiego.

Czwartek, 29 sierpnia 2024
Pierwszy sprzedający, pan Edmund,  jest właścicielem nietypowego zestawu, w skład którego wchodzą binokle, lorgnon oraz etui. Dawne pierwowzory okularów korekcyjnych wykonano najpewniej na przełomie XIX i XX w. w Niemczech lub Austrii. O historii okularów, stanie zachowania obiektów i ich aktualnej wycenie opowiada Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage. Na kolejnej aukcji wystąpi pan Dominik, do którego należy zbiór tygodnika dla młodzieży „Przygoda” z 1958 r. O historii publikacji, związanych z nią nazwiskami, stanie zbioru i jego wartości mówi Michał Niesiołowski, antykwariusz z niemal 30-letnim doświadczeniem. Jako kolejna przed Łowcami prezentuje się pani Paulina oraz jej kolekcjonerska zapalniczka z Francji. O cennych materiałach użytych do produkcji zapalniczki, jej stanie zachowania i wycenie mówi Adam Śmiałek, profesjonalny projektant elektroniki. Ostatnim uczestnikiem w  programie jest pan Krystian, który przyjechał z kupionym na giełdzie staroci drewnianym zegarem ściennym. Ekspertyzę przeprowadza Janek Rygiel, absolwent warszawskiej ASP.

Piątek, 30 sierpnia 2024
Odcinek poprowadzi Paweł Orleański i jako pierwszą sprzedającą zaprasza panią Wiesławę, która prezentuje Łowcom swoją pamiątkę rodzinną - dzban do piwa z 1903 roku, według projektu Richarda Riemerschmida. O charakterystyce podobnych przedmiotów z epoki, użytych materiałów, stanie zachowania obiektu i jego wycenie opowiada Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu. Drugim gościem jest pan Mariusz, do którego należą odbitki dwóch grafik. Ilustracje pochodzą z wiedeńskiego czasopisma „Weiner Allgemeine Theaterzeitung” z ok. 1850 roku. O wartości rynkowej przedmiotów mówi Agnieszka Gniotek, historyk i krytyk sztuki. Jako kolejny swój skarb prezentuje pan Andrzej, który przywiózł telefon Siemensa z końca lat 70. O jego wycenie opowiada Adam Śmiałek, profesjonalny projektant elektroniki i programista mikrokontrolerów. Na ostatniej licytacji w odcinku stanie pani Natalia oraz jej kolorowa patera ze szkła Murano. Ekspertyzy dokonuje Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage. Ile może być warty ten unikat?

Łowcy skarbów. Kto da więcej od poniedziałku do piątku o godz. 18:00 w Czwórce.

Oficjalny profil „Łowcy skarbów. Kto da więcej” na Instagramie - @lowcyskarbowczworka