Poniedziałek, 16 września 2024
Gościem pierwszej licytacji u Pawła Orleańskiego jest pan Paweł. Jego skarb to dwa naczynia ze słynnej kolekcji „Radiant”, która powstała w Hucie Szkła Gospodarczego „Ząbkowice”. Więcej o projekcie, stanie zachowania szkła i jego wycenie opowiada Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP. Jako kolejna przed Łowcami staje pani Jolanta. Należy do niej 12-tomowa Encyklopedia Powszechna, którą wydali synowie Samuela Orgelbranda w latach 1872-1876. O historii warszawskiego wydawcy i pomysłodawcy encyklopedii, stanie zachowania książek i ich wartości rynkowej mówi Michał Niesiołowski, antykwariusz z niemal 30-letnim doświadczeniem, który od lat zajmuje się doradztwem w zakresie budowania kolekcji sztuki. Na trzeciej aukcji występuje pani Nel oraz jej wazon o interesującym wzorze, który otrzymała w spadku po cioci. Kamionkowe naczynie pochodzi ze Szwecji i powstało w latach 50. według projektu Ingrid Atterberg dla Upsala-Ekeby. Ciekawy projekt, stan zachowania wazonu i wycenę analizuje Kora Tea Kowalska, archeolożka i kulturoznawczyni oraz wykładowczyni historii sztuki. Jako ostatnia chce, po raz kolejny w programie, zainspirować Łowców pani Alicja, która przywiozła drewniany fotel w stylu Windsor. O wartości tego wiktoriańskiego mebla i jego stanie zachowania rozprawia Aneta Bukowska, mistrzyni i nauczycielka tradycyjnego rzemiosła stolarskiego.
Wtorek, 17 września 2024
Gospodarzem odcinka jest Paweł Orleański. Na pierwszej aukcji pojawia się, nie pierwszy raz w programie, pan Marcin, a razem z nim dwie gliniane figurki z kręgów iłżańskich. Więcej o autorach przedmiotów, ich stanie zachowania i wartości rynkowej zdradza Marek Kruczek, członek Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich oraz Międzynarodowej Unii Antykwariuszy. Jako drugi zamierza zaoferować coś Łowcom pan Michał, do którego należy kupiona na duńskim pchlim targu skrzynia podróżna. O różnicach między skrzyniami podróżnymi i posagowymi, stanie zachowania obiektu i jego wycenie opowiada Daniel Stoiński, kulturoznawca, pasjonat i czeladnik tradycyjnego rzemiosła. Trzeci w kolejce jest pan Tomasz, a skarb to lampa biurkowa z intrygującym kloszem. Autorem projektu PH 4/3 dla firmy Louis Polsen był Poul Henningsen, który jest doskonale znany entuzjastom designu z epoki. Więcej informacji o słynnym projektancie, nietypowej konstrukcji, stanie zachowania lampy i jej wartości przekazuje Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP. Jako ostatnia swój przedmiot prezentuje pani Anna. To wazon, a tak naprawdę forma szklana pochodząca z huty „Sudety”. Obiekt powstał według projektu z 1971 r. ze szkła antico, a stworzył go Stefan Sadowski. Więcej o projektancie, stanie zachowania wazonu i jego wycenie mówi Kora Tea Kowalska, archeolożka i kulturoznawczyni.
Środa, 18 września 2024
Jako pierwszy Pawła Orleańskiego odwiedza pan Artur, właściciel dwóch wazonów o ciekawym kształcie. Projekt powstał w latach 70. lub 80. w Hucie Szkła Gospodarczego „Sudety”, współpracującej z hutą „Barbara”. Tajniki konstrukcji wazonów, ich pochodzenie, stan zachowania i wartość omawia Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage. Na następnej licytacji występuje pan Piotr oraz jego szklany żyrandol w stylu glamour z lat 60-80. O domniemanym pochodzeniu i datowaniu, stanie zachowania żyrandola i jego wycenie dzieli się wiedzą Kora Tea Kowalska, archeolożka i kulturoznawczyni. Następnie swój przedmiot prezentuje pan Ihor, który przyjechał z obrazem przedstawiającym tytułowy zielony „Pejzaż ze Zgierza”. Domniemany artysta, Marek Szwarc, pochodził z ubogiej żydowskiej rodziny i rozwijał swoje umiejętności malarskie w Paryżu. Datowanie obiektu i jego autentyczność analizuje Agnieszka Gniotek, historyk i krytyk sztuki. Ostatnią uczestniczką, która staje oko w oko z Łowcami, jest pani Monika. Należy do niej porcelanowy serwis „Ada” z Ćmielowa. O datowaniu serwisu, preferencjach kolorystycznych po drugiej wojnie światowej i wartości zestawu opowiada Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP.
Czwartek, 19 września 2024
Licytacje dnia u Pawła Orleańskiego otwiera pan Andrzej, który zna już program, a z nim figurka z Miśni, którą kupił na targu staroci. Obiekt nosi tytuł „Alegoria Wiosny”. Johann Carl Schonheit zaprojektował go w 1782 r. O historii projektu, stanie zachowania figurki i jej wycenie mówi Marek Kruczek, członek Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich oraz Międzynarodowej Unii Antykwariuszy. Drugim gościem jest pan Marcin, który przyjechał z odziedziczonym po rodzicach porcelanowym serwisem do kawy. Więcej o stylu new-look, ergonomicznym projekcie, stanie zachowania porcelany i jej wartości dzieli się ekspercką wiedzą Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP. Na trzeciej aukcji pojawiają się szafki nocne od pani Ewy. Drewniane eklektyczne meble z dekoracyjnymi kwiatowymi intarsjami pochodzą z lat 60. O różnicach między inkrustacją a intarsją, stanie zachowania mebli i ich wycenie referuje Daniel Stoiński, kulturoznawca, pasjonat i czeladnik tradycyjnego rzemiosła. Ostatnia chce zaskoczyć Łowców pani Marzena, która jest właścicielką kolorowej lalki z oryginalnym pudełkiem. Użyte materiały, stan zachowania lalki i jej wartość rynkową analizuje Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage.
Piątek, 20 września 2024
Na start pan Marcin, który przywiózł kupiony na giełdzie staroci walizkowy gramofon produkcji The Gramophone Co. Ltd. z 1928 r. Czym różnią się płyty szelakowe od winylowych, jaki stan zachowania ma przedmiot i ile może kosztować, wie najwięcej Adam Śmiałek, profesjonalny projektant elektroniki. Na drugiej aukcji pojawia się pan Jarosław, a z nim kolorowy serwis do kawy z Ćmielowa dla dwunastu osób. O stanie zachowania porcelany i jej wartości mówi Kora Tea Kowalska, archeolożka i wykładowczyni historii sztuki. Kolejny skarb prezentuje pan Jacek, do którego należy wieczny kalendarz biurkowy. O przeznaczeniu obiektu, wykorzystanych materiałach, stanie zachowania i wycenie zestawu opowiada Agnieszka Gniotek, historyk i krytyk sztuki. Ostatnim uczestnikiem jest pan Paweł, który kusi Łowców zestawem kryształowych naczyń. O tym, co można nazywać szkłem kryształowym, stanie zachowania przedmiotów i ich wartości rynkowej opiniuje Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage. Ten odcinek prowadzi Paweł Orleański.
„Łowcy skarbów. Kto da więcej” od poniedziałku do piątku o godz. 18:00 w Czwórce.
Oficjalny profil „Łowcy skarbów. Kto da więcej” na Instagramie - @lowcyskarbowczworka