2024-10-18

„Łowcy skarbów. Kto da więcej”: Licytacje pełne emocji

0

Wnikliwe ekspertyzy oraz emocjonująca rywalizacja o przedmioty, które trafiają do studia Czwórki. Poznaj ich ciekawe historie i wycenę. Zapraszają Paweł Orleański i Krzysztof Ibisz. Sprawdź, co przygotowali twórcy programu „Łowcy skarbów. Kto da więcej” w odcinkach emitowanych od poniedziałku 21 października do piątku 25 października godz. 18:00.

Poniedziałek, 21 października 2024
Pierwszym gościem odcinka jest pan Adam, do którego należą dwa wydruki grafik znanego na całym świecie artysty, jakim był Salvador Dali. Te egzemplarze przedstawiają prace pod tytułem „Kobieta na nosorożcu” oraz „Skrzydlaty koń pegaz” i pochodzą z 1981 r. O różnicach między grafiką a litografią, stanie zachowania obiektów i ich wartości rynkowej opowiada Agnieszka Gniotek, historyk i krytyk sztuki. Kolejny  uczestnik to pan Michał, który prezentuje fragment serwisu z Chodzieży. O historii tego zestawu, stanie zachowania porcelany i jej wycenie mówi Maciej Szymaniak, historyk sztuki, kolekcjoner. Jako trzeci przed Łowcami prezentuje się pan Maciej, którego skarbem jest nietypowa porcelanowa popielnica okolicznościowa, wykonana w wytwórni Ćmielów. O kolorowym stylu „new look” i powiązaniach fabryki z PRL ze słynnym polskim artystą Zdzisławem Beksińskim, stanie zachowania popielniczki i jej wartości tajemnice zdradza Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage. Na ostatniej licytacji swoje skarby przedstawia, pan Waldemar, który jest właścicielem „mrożonego” szklanego kaganka i wazonu z tzw. wolnego formowania. Obiekty były inspirowane twórczością Tadeusza Szymańskiego dla huty Wołomin. O stanie zachowania przedmiotów i ich wycenie opowiada Kora Tea Kowalska, archeolożka i wykładowczyni historii sztuki.

Wtorek, 22 października 2024
W odcinku jako pierwszy przed Łowcami prezentuje się pan Przemysław, do którego należy porcelanowa figurka, przedstawiająca dwa łabędzie w locie. O stanie zachowania figurki i jej wycenie opowiada Kora Tea Kowalska, archeolożka i wykładowczyni historii sztuki. Następną uczestniczką jest pani Wiktoria, która przywiozła niebieski szklany wazon z kontrastującymi czerwonymi uszkami. Więcej o prawdopodobnym autorze, stanie zachowania wazonu i jego wartości rynkowej mówi Agnieszka Gniotek, historyk i krytyk sztuki. Na trzeciej aukcji wystąpi pani Aleksandra, do której należą trzy kolorowe szklane puchary. O historii tego szkła codziennego użytku, stanie zachowania przedmiotów i ich wycenie tajemnice zdradza Maciej Szymaniak, historyk sztuki, kolekcjoner, znawca designu i malarstwa. Jako ostatnia w programie swój skarb prezentuje pani Sabina, która jest właścicielką żyrandolu z czasów PRL. O cechach charakterystycznych oświetlenia z tamtego okresu, użytych materiałach, stanie zachowania lampy i jej wartości mówi Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage.

Środa, 23 października 2024
Na pierwszej licytacji w odcinku występuje pan Paweł oraz jego dywan, który pochodzi najpewniej z Indii, potencjalnie z rejonu Kaszmiru. O cechach charakterystycznych ręcznego tworzenia dywanów z jedwabiu, stanie zachowania tego egzemplarza i jego wartości opowiada Kora Tea Kowalska, archeolożka i wykładowczyni historii sztuki. Następnym uczestnikiem jest pan Dariusz, który przyjechał z ikebaną z Włocławka z czasów PRL. Obiekt z fajansu składa się z misy i kul z otworami, do których można było włożyć cięte rośliny w celu stworzenia z nich kompozycji. Więcej o historii obiektu, stanie zachowania przedmiotów i ich wycenie mówi Maciej Szymaniak, historyk sztuki. Ponadto w odcinku pani Eliza wraz z należącą do niej angielską grą planszową „Sorry” oraz pan Szymon, który jest właścicielem zielonego wazonu z charakterystyczną kryzą. Ile mogą być warte te artefakty?

Czwartek, 24 października 2024
Pan Mariusz, pierwszy uczestnik studia Czwórki, przyjechał z lampką w kształcie znanej wszystkim Myszki Mickey. O stanie zachowania i wartości rynkowej przedmiotu opowiada Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage, wielbiciel przedmiotów z ciekawą historią. Jako drugi przed Łowcami swój skarb prezentuje pan Artur, do którego należy porcelanowa figurka przedstawiająca nagą kobietę z lusterkiem. Obiekt pochodzi z Węgier i powstał w latach 70. według projektu Janosa Toroka. O pochodzeniu figurki, jej stanie zachowania i wycenie mówi Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i wykładowczyni warszawskiej ASP. Gościem trzeciej licytacji jest pan Arkadiusz, który jest właścicielem konsoli Nintendo wraz z 25 grami i akcesoriami, do których należy monitor w intensywnym żółtym kolorze. Więcej o konsoli, jej historii, stanie zachowania i wartości zdradza Kora Tea Kowalska, archeolożka i wykładowczyni historii sztuki. Jako ostatni w programie swój skarb prezentuje pan Andrzej. Należą do niego dwie porcelanowe figurki dzieci z Ćmielowa. Chłopiec z tobołkiem i dziewczynka z gęsią przypisywani są Franciszkowi Kalfasowi. O popularności motywu figurek, ich stanie zachowania i wycenie opowiada Maciej Szymaniak, historyk sztuki, kolekcjoner, znawca designu i malarstwa, jak również rzemieślnik artysta i renowator mebli.

Piątek, 25 października 2024
Na finał tygodnia zaprasza Paweł Orleański. Jako pierwszy w programie swój skarb prezentuje pan Piotr. Należy do niego srebrny niemiecki kosz z przełomu XIX i XX w. Ażurowa patera pokryta jest szlachetną patyną z racji wieku. Więcej o historii puncowania srebra i znaczeniu symboli, elementach dekoracyjnych, stanie zachowania przedmiotu i jego wycenie opowiada Mariusz Kosec, koneser i marszand z wieloletnim doświadczeniem na europejskim rynku antykwarycznym. Na drugiej licytacji gości pan Grzegorz oraz jego litografia. O tym, na czym polegały rozmaite techniki, stanie zachowania grafiki i jej wartości mówi Michał Niesiołowski, antykwariusz z niemal 30-letnim doświadczeniem. Jako kolejna przed Łowcami ze swoim skarbem pojawia się pani Anna. Jest właścicielką porcelanowego serwisu „Karolina” z nieistniejących już słynnych zakładów o tej samej nazwie. O historii polskich zakładów porcelany, stanie zachowania serwisu kawowego i jego wycenie tajemnice zdradza Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage. Ostatnia aukcja należy do pana Bartosz oraz jego trzypunktowa lampa podłogowa z zakładów POLAM z PRL. O stanie zachowania przedmiotu i jego wartości rynkowej mówi Krystyna Łuczak-Surówka, wykładowczyni warszawskiej ASP.

Łowcy skarbów. Kto da więcej od poniedziałku do piątku o godz. 18:00 w Czwórce.

Oficjalny profil „Łowcy skarbów. Kto da więcej” na Instagramie - @lowcyskarbowczworka