Poniedziałek, 28 października 2024
Gościem pierwszej licytacji w odcinku jest pan Paweł, do którego należy kupiona na targu staroci porcelanowa figurka. Czarno-biały obiekt w stylu new-look przedstawia pelikana i pochodzi z przełomu lat 50. i 60. Więcej o tajemniczej figurce i jej domniemanym autorze opowiada Kora Tea Kowalska, archeolożka i kulturoznawczyni oraz wykładowczyni historii sztuki. Na kolejnej aukcji swoje skarby prezentuje pani Hanna, która przywiozła stary niemiecki automat do gier. O zasadzie działania, stanie zachowania przedmiotu i jego wartości rynkowej mówi Adam Śmiałek, profesjonalny projektant elektroniki. Trzeci jest pan Karol wraz ze swoją drewnianą sekreterą. Fornirowany mahoniem skrzyniowy mebel pochodzi najpewniej z połowy XX wieku. O kraju pochodzenia, użytych materiałach, stanie zachowania mebla i jego wycenie tajemnice zdradza Daniel Stoiński, kulturoznawca, pasjonat i czeladnik tradycyjnego rzemiosła. Ostatnia uczestniczka w programie to pani Barbara, która jest właścicielką szklanego wazonu i popielnicy. O technice tworzenia, stanie zachowania szkła i jego wartości opowiada Krystyna Łuczak-Surówka, wykładowczyni warszawskiej ASP.
Wtorek, 29 października 2024
Jako pierwsza w odcinku występuje pani Agnieszka oraz jej „osiołek”. Wazon wykonano w na przełomie lat 70. i 80. według projektu słynnego Czesława Zubera, dla huty szkła „Barbara” w Polanicy Zdroju. Więcej o słynnym projektancie, stanie zachowania osiołka i jego wartości opowiada Kora Tea Kowalska, archeolożka i wykładowczyni historii sztuki. Drugim gościem, który zaprezentuje swój skarb, jest pan Daniel. Należy do niego porcelanowa figurka, przedstawiająca dwie niebieskie rybki. Projekt powstał dla Rosenthala w latach 30. O ich wycenie mówi Marek Kruczek, członek Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich oraz Międzynarodowej Unii Antykwariuszy. Trzecim uczestnik pan Michał jest właścicielem medalu okolicznościowego o tytule „Articulations”. O stanie zachowania przedmiotu i jego wartości rynkowej tajemnice zdradza Michał Niesiołowski, antykwariusz z niemal 30-letnim doświadczeniem. Jako ostatnia w programie przed Łowcami po raz kolejny pojawia się pani Iwona wraz z karafką i zestawem kieliszków ze szkła kryształowego. O tym, co kryje się za nazwą „Bohemia”, stanie zachowania naczyń i ich wycenie tajemnice zdradza Krystyna Łuczak-Surówka, wykładowczyni warszawskiej ASP.
Środa, 30 października 2024
Pani Ania jako pierwsza w programie przywiozła srebrny naszyjnik z motywem przypominającym dzwonki. O stanie zachowania biżuterii i jej wartości rynkowej opowiada Agnieszka Gniotek, historyk i krytyk sztuki oraz właścicielka galerii i domu aukcyjnego. Drugim uczestnikiem jest pan Bartosz, który jest właścicielem syntezatora Eltra z PRL. O stanie zachowania przedmiotu i jego wycenie opowiada Adam Śmiałek, profesjonalny projektant elektroniki i programista mikrokontrolerów. Na trzeciej aukcji swój skarb prezentuje pan Tomasz. Należy do niego zestaw drewnianych mebli z poduchami. Dwa fotele i trzyosobowa kanapa na ramie z dębu pochodzą z lat 60. O użytych materiałach i aktualnej wartości tych mebli opowiada Daniel Stoiński, kulturoznawca, pasjonat i czeladnik tradycyjnego rzemiosła. Jako ostatni w odcinku na licytacji występuje pan Wacław oraz jego porcelitowy serwis do kawy, pochodzący z Zakładów Porcelitu i Porcelany „Chodzież”. O popularnym projekcie z PRL, stanie zachowania i aktualnej wycenie serwisu tajemnice zdradza Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage.
Czwartek, 31 października 2024
Na program zaprasza Paweł Orleański. Gościem odcinka jest pan Jarosław, którego skarbem jest kupiona na targu staroci kolorowa patera ze szkła murano. O cechach charakterystycznych tego szkła, stanie zachowania patery i jej wartości opowiada Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP. Jako kolejna, pani Agata prezentuje jedwabna apaszkę - ikoniczny produkt słynnego paryskiego domu mody Hermes. O historii słynnego domu mody, stanie zachowania apaszki i jej wycenie mówi Kora Tea Kowalska, wykładowczyni historii sztuki. Ponadto w odcinku pani Beata, która jest właścicielką serwetnika z nowego srebra, według wzornictwa słynnej firmy Wellner oraz pani Małgorzata, która tym razem przywiozła fotografię - pracę słynnego polskiego fotografa, Edwarda Hartwiga. O jej wycenie opowiada Michał Niesiołowski, antykwariusz z niemal 30-letnim doświadczeniem.
„Łowcy skarbów. Kto da więcej” od poniedziałku do piątku o godz. 18:00 w Czwórce.
Oficjalny profil „Łowcy skarbów. Kto da więcej” na Instagramie - @lowcyskarbowczworka