2024-11-08

„Łowcy skarbów. Kto da więcej”: Niewiarygodnie piękne

0

Wnikliwe ekspertyzy oraz emocjonująca rywalizacja o przedmioty, które trafiają do studia Czwórki. Poznaj ich ciekawe historie i wycenę. Zapraszają Paweł Orleański i Krzysztof Ibisz. Sprawdź, co przygotowali twórcy programu „Łowcy skarbów. Kto da więcej” w odcinkach emitowanych od wtorku 12 listopada do piątku 15 listopada godz. 18:00.

Wtorek, 12 listopada 2024
Pierwsza uczestniczka to pani Katarzyna, występuje na aukcji ze srebrną żardinierą. Neoklasycystyczne elementy dekoracyjne wskazują, że ten przedmiot ze szklanym wkładem powstał na przełomie XX i XIX wieku w Niemczech. O jego stanie zachowania i wycenie opowiada Mariusz Kosec, koneser i marszand z wieloletnim doświadczeniem na europejskim rynku antykwarycznym. Jako kolejna przed Łowcami prezentuje się pani Magdalena oraz jej nietypowa szklana karafka w kształcie dyni. Ręcznie formowane naczynie z PRL pochodzi z huty szkła „Prądniczanka”. O jej wartości rynkowej mówi Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage, wielbiciel przedmiotów z ciekawą historią. Następnym gościem jest pan Maciej, który jest właścicielem własnoręcznie odnowionego stolika pomocniczego. O luźnej inspiracji rokoko, stanie zachowania tego mebla i jego wycenie mówi Daniel Stoiński, kulturoznawca, pasjonat i czeladnik tradycyjnego rzemiosła. Jako ostatni w odcinku  swój skarb prezentuje po raz kolejny pan Adam, który tym razem przyjechał z lampą podłogową, przypominającą jeden z projektów Apolinarego Gałeckiego. O pochodzeniu lampy, wykorzystanych materiałach, stanie zachowania obiektu i jego wartości tajemnice zdradza Krystyna Łuczak-Surówka, wykładowczyni warszawskiej ASP.

Środa, 13 listopada 2024
Jako pierwsza w odcinku z Łowcami wita się pani Karina wraz ze swoim pierwszogatunkowym porcelanowym zestawem śniadaniowym, pochodzącym z Królewskiej Manufaktury w Miśni. O datowaniu porcelany, stanie zachowania zestawu i jego wartości opowiada Marek Kruczek, członek Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich oraz Międzynarodowej Unii Antykwariuszy. Na drugiej aukcji występuje pani Maja, która przyjechała z parą blaszanych kinkietów galwanizowanych mosiądzem. O pochodzeniu przedmiotów, ich stanie zachowania i wycenie opowiada Krystyna Łuczak-Surówka, wykładowczyni warszawskiej ASP. Gościem trzeciej licytacji jest pan Jerzy, do którego należą dwa wazony z warstwowego szkła. Obiekty powstały w latach 60. w dawnej Czechosłowacji - ich projektantem był Josef Hospodka dla huty szkła Chribska. Więcej o historycznej czeskiej hucie, inspiracji szkłem z regionu Murano, stanie zachowania wazonów i ich wartości rynkowej mówi Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage. Jako ostatni w programie swój skarb prezentuje pan Krzysztof, który jest właścicielem mieszkowego aparatu firmy ZEISS wraz z akcesoriami. O przeznaczeniu aparatu, jego stanie zachowania i wycenie tajemnice zdradza Adam Śmiałek, profesjonalny projektant elektroniki i programista mikrokontrolerów.

Czwartek, 14 listopada 2024
Pan Marek, pierwszy uczestnik programu przyjechał do studia Czwórki ze srebrną spinką do włosów, która powstała w słynnej Warszawskiej Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego ORNO. O technice wykonania, stanie zachowania spinki i jej wycenie opowiada Urszula Prus - ekspertka jest członkiem Stowarzyszenia Rzeczoznawców Jubilerskich. Drugą uczestniczką jest pani Renata, która przyjechała z wazonem optycznym 2306D Jana Sylwestra Drosta. O mariażu inżynierii i sztuki w projekcie, stanie zachowania wazonu i jego wartości mówi Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage. Właścicielem trzeciego przedmiotu jest pan Grzegorz, do którego należy porcelanowa figurka przedstawiająca modlącą się dziewczynkę. Projekt prof. Richarda Adolfa Zutta dla Wschodnioniemieckich Warsztatów Sztuki Chrześcijańskiej i Sztuki Użytkowej został wykonany przez wytwórnię w Tułowicach w latach 1925-1929, o czym świadczy podwójna sygnatura. O historii Warsztatów z Nysy, stanie zachowania figurki i jej wycenie tajemnice zdradza Marek Kruczek, członek Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich oraz Międzynarodowej Unii Antykwariuszy. Jako ostatnia w programie jest pani Dżamilla oraz jej czarno-biały suchoryt o tytule „Portret”. Grafika na papierze to dzieło profesora Stanisława Dawskiego, inspirowane twórczością Pabla Picassa. O historii artysty i jego powiązaniach z Wrocławską Akademią Sztuk Pięknych, technice wykonania grafiki, stanie zachowania suchorytu i jego wartości rynkowej mówi Agnieszka Gniotek, historyk i krytyk sztuki.

Piątek, 15 listopada 2024
Na odcinek zaprasza Krzysztof Ibisz. Na pierwszej licytacji występuje pan Dariusz i jego przedmiot o tajemniczej nazwie: latarnia magiczna lub latarnia czarnoksiężnika. O zasadzie działania urządzenia, zabytkowej żarówce, stanie zachowania latarni i jej wycenie opowiada Adam Śmiałek, profesjonalny projektant elektroniki. Jako kolejny swój skarb prezentuje Łowcom pan Maciej. Należy do niego porcelanowa figurka żyrafy z Zakładów Porcelany Stołowej „Krzysztof” w Wałbrzychu. O długiej historii wytwórni, w której powstała figurka, jej stanie zachowania i wartości mówi Kora Tea Kowalska, archeolożka i kulturoznawczyni.  Ponadto w programie pan Jakub wraz ze swoim kolażem zawierającym autografy twórców i stronę scenariusza z filmu „Gwiezdne Wojny: Nowa Nadzieja” z 1977 r. oraz pani Marta, która jest właścicielką serwisu „Joanna” z lat 60., pochodzącego z Zakładów Porcelany Stołowej „Karolina” w Jaworzynie Śląskiej. Liczba filiżanek w serwisie umożliwiała ugoszczenie na kawie 12 osób. O wartości rynkowej mówi Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage, wielbiciel przedmiotów z ciekawą historią.

Łowcy skarbów. Kto da więcej od poniedziałku do piątku o godz. 18:00 w Czwórce.

Oficjalny profil „Łowcy skarbów. Kto da więcej” na Instagramie - @lowcyskarbowczworka