Poniedziałek, 25 listopada 2024
Na pierwszej licytacji w odcinku swoje skarby prezentuje pani Edyta, która przyjechała z kupioną na targu staroci porcelanową paterą z motywem kwiatowym, z manufaktury w Miśni. O precyzyjnym datowaniu miśnieńskiej porcelany, stanie zachowania naczynia i jego wycenie mówi Marek Kruczek, członek Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich. Jako kolejna w studiu gości pani Aleksandra, która jest właścicielką sześciu stolarskich krzeseł o charakterystycznym wyglądzie. Odziedziczone meble to kultowy projekt Marii Chomentowskiej z 1959 r. dla Instytutu Wzornictwa Przemysłowego. O historii krzeseł, ich stanie zachowania i wartości opowiada Daniel Stoiński, pasjonat i czeladnik tradycyjnego rzemiosła. Następną uczestniczką jest pani Małgorzata, która przywiozła poręczny dyktafon szpulowy sprzed lat. O ciekawym przedmiocie, stanie zachowania dyktafonu i jego wycenie tajemnice zdradza Adam Śmiałek, profesjonalny projektant elektroniki, prowadzący autorski internetowy kanał popularnonaukowy. Na finałowej aukcji w programie występuje pani Aneta, do której należą dwa talerzyki z rozalinowego szkła prasowanego. Fason „Cora” powstał według projektu Eryki Trzewik-Drost z lat 70. dla Huty Szkła Gospodarczego „Ząbkowice”. O charakterystycznym projekcie, jego cechach charakterystycznych i popularności wśród kolekcjonerów, stanie zachowania talerzyków i ich wartości rynkowej opowiada Agnieszka Gniotek, historyk i krytyk sztuki.
Wtorek, 26 listopada 2024
Pierwszym uczestnikiem odcinka jest, już po raz kolejny, pan Grzegorz, który przyjechał z oryginalnym ceramicznym kinkietem ze sceną biblijną. Przedmiot powstał w latach 60. według projektu Stefanii Dretler-Flin oraz Zygmunta Flina. O ciekawej historii autorów, specyfice pracy z ceramiką i tajemnicach szkliwienia, stanie zachowania kinkietu i jego wycenie opowiada Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i wykładowczyni warszawskiej ASP. Jako następna przed Łowcami prezentuje się pani Dorota, której skarbem jest smukły szklany wazon z PRL o charakterystycznym, formowanym ręcznie „dzióbku” i nieoczywistym kolorze. „Rybie usta” to dzieło autorstwa Zbigniewa Horbowego. Ciekawy projekt powstał w latach 60. dla Polskich Linii Oceanicznych, o czym świadczy odręczna inskrypcja widoczna na naczyniu. Więcej o tajemniczym wazonie, jego stanie zachowania i wartości rynkowej opowiada Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage. Na trzeciej licytacji występuje druga pani Dorota, która jest właścicielką porcelanowej figurki przedstawiającej sarnę z koźlęciem. Autorem projektu był w 1936 r. Adolf Rohring, który często współpracował ze znaną wytwórnią Rosenthal. O historii figurki, jej datowaniu, stanie zachowania i wycenie mówi Marek Kruczek, badacz historii porcelany, marszand, antykwariusz. Ostatnim gościem w programie jest pan Jacek, do którego należy niewielka karafka z czterema dobranymi kieliszkami. Choć jedna z punc nie figuruje w katalogach, utrudniając przy tym dokładniejszą identyfikację obiektu, można zakładać, że przedmioty pochodzą z północnej Francji, z lat 20. Wykonane ze srebra i szkła kryształowego zestawy były popularne w Europie i podobne przedmioty trafiają się na rynku. O elementach dekoracyjnych, kompletności zestawu, datowaniu jego elementów i ich wartości mówi Mariusz Kosec, koneser i marszand z wieloletnim doświadczeniem na europejskim rynku antykwarycznym, współpracownik domów aukcyjnych i prywatnych kolekcjonerów.
Środa, 27 listopada 2024
Pan Paweł to pierwszy gość odcinka, należy do niego rubinowy wazon projektu Zbigniewa Horbowego - „Rogacz”. O procesie nazywania szkła, stanie zachowania wazonu i jego wycenie opowiada Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP. Na następnej licytacji występuje pan Marcin, który przyjechał wraz z okazałym zestawem słynnych duńskich klocków LEGO. O świecie kolekcjonerów tych unikatowych figurek i elementów, ich aktualnej wartości rynkowej mówi Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage. Jako trzecia swój skarb prezentuje pani Dorota, która jest właścicielką smukłego serwisu do czarnej kawy o nazwie „Goplana”. Porcelana o marmurkowej fioletowej dekoracji pochodzi z Ćmielowa i została zaprojektowana w 1960 r. przez Wincentego Potackiego. O słynnym projektancie i jego dorobku, stanie zachowania serwisu i jego wycenie tajemnice zdradza Maciej Szymaniak, historyk sztuki i kolekcjoner. Na finałowej aukcji w programie występuje pani Gizela oraz jej porcelitowy jamnik z Zakładów Porcelany i Porcelitu w Chodzieży. Odziedziczona po rodzicach figurka powstała najpewniej w latach 50., na co wskazuje sygnatura używana od 1949 do 1964 r. Jamnik nie figuruje w katalogach, dlatego nie da się stwierdzić, kto był autorem projektu. O technice dekoracji podszkliwnej, stanie zachowania jamnika i jego wartości opowiada Marek Kruczek, badacz historii porcelany, marszand, antykwariusz, wykładowca akademicki, członek Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich.
Czwartek, 28 listopada 2024
Pierwszą uczestniczką, która w odcinku prezentuje skarby przed Łowcami, jest pani Ellina, która przyjechała z dwoma kolorowymi wazonami z wytwórni Rosenthal. O inspiracji szkłem Murano, technikach wykorzystanych do produkcji wazonów, ich stanie zachowania i wycenie opowiada Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage. Jako kolejna swój skarb prezentuje po raz drugi pani Barbara, która jest właścicielką akwareli przedstawiającej rybaka. Praca na papierze powstała spod pędzla Stanisława Gibińskiego w okresie międzywojennym. O datowaniu akwareli, jej stanie zachowania i wartości rynkowej mówi Agnieszka Gniotek, właścicielka galerii i domu aukcyjnego. Ponadto w programie pan Krzysztof, do którego należy zestaw sześciu talerzy, pochodzących z Francji oraz pani Mariola, która przywiozła ciemnobrązową karafkę wraz z sześcioma kieliszkami. Więcej o szkle, jego stanie zachowania i wartości tajemnice zdradza Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP.
Piątek, 29 listopada 2024
Na finałowy odcinek w tygodniu zaprasza Paweł Orleański. Jako pierwszy w programie jest pan Artur. Należy do niego szkic autorstwa Zdzisława Beksińskiego. O przeznaczeniu takiego szkicu, stanie zachowania obiektu i jego wartości rynkowej opowiada Agnieszka Gniotek, historyk i krytyk sztuki. Na następnej aukcji występuje pani Milena oraz jej dwa fotele o nietypowym kształcie, które kupiła na targu staroci. Więcej o pomysłodawcy futurystycznego fotela, oryginalnej tapicerce, stanie zachowania mebli i ich wycenie mówi Daniel Stoiński, kulturoznawca, pasjonat i czeladnik tradycyjnego rzemiosła. Jako trzecia swój skarb prezentuje pani Agnieszka, która przywiozła duńską lampę podłogową, którą kupiła w sklepie ze starociami, a którą zaprojektował Arne Jacobsen. O twórczości słynnego projektanta i architekta, stanie zachowania lampy i jej wartości mówi Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage. Gościem ostatniej licytacji w odcinku będzie po raz kolejny pan Jacek, który jest właścicielem zielonej gwieździstej misy. Szklane naczynie o intensywnie zielonym kolorze powstało w latach 30., we Francji. O nietypowej technice tworzenia szkła o różnych fakturach w jednej masie, stanie zachowania szkła i jego wycenie opowiada Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP.
„Łowcy skarbów. Kto da więcej” od poniedziałku do piątku o godz. 18:00 w Czwórce.
Oficjalny profil „Łowcy skarbów. Kto da więcej” na Instagramie - @lowcyskarbowczworka