2025-04-03

„Łowcy skarbów. Kto da więcej”: Perełki w idealnym stanie

0

Dokładne analizy oraz pasjonująca rywalizacja o przedmioty, które pojawiają się w studiu Czwórki. Odkryj ich fascynujące historie i wyceny. Gospodarze programu, Paweł Orleański i Krzysztof Ibisz, zapraszają do oglądania. Sprawdź, co przygotowali twórcy „Łowców skarbów. Kto da więcej” w odcinkach emitowanych od poniedziałku 7 kwietnia do piątku 11 kwietnia o godz. 18:00.

Poniedziałek, 7 kwietnia 2025
Na pierwszej aukcji w odcinku występuje pan Marek oraz jego secesyjny zegar Berger & Wurker. Dekoracyjny obiekt powstał na początku XX wieku w Niemczech, w Lipsku. Więcej o historii zegara, jego stanie zachowania i wartości rynkowej opowiada Janek Rygiel, absolwent warszawskiej ASP. Kolejnym gościem Łowców jest pan Filip, który przyjechał z kupionymi na targu staroci figurkami wrestlerów, wyprodukowanych przez firmę Hasbro. Więcej o wrestlingu w popkulturze, stanie zachowania zabawek i ich wycenie opowiada Kora Tea Kowalska, archeolożka i kulturoznawczyni. Na następnej licytacji wystawia swoje skarby pan Rafał, który przywiózł figurkę bażanta królewskiego z Ćmielowa. O „rzeźbie kameralnej”, stanie zachowania figurki i jej wartości mówi Marek Kruczek, członek Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich oraz Międzynarodowej Unii Antykwariuszy. Jako ostatni w programie swój skarb prezentuje pan Wojciech. Jego przedmiot to lampa okrętowa z lat 90. Dokładne przeznaczenie lampy, jakość wykonania, stan zachowania i aktualną wycenę przedstawia Adam Śmiałek, profesjonalny projektant elektroniki.

Wtorek, 8 kwietnia 2025
Gościem pierwszej licytacji w odcinku jest pan Henryk, który przyjechał z klasyczną biało-niebieską porcelaną Rosenthal. O popularności tych obiektów, stanie zachowania porcelany i jej wycenie opowiada Marek Kruczek, członek Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich. Następnym uczestnikiem, który staje oko w oko z Łowcami, jest pan Łukasz. Jest właścicielem trzech pierwszych edycji kultowego komiksu „Kapitan Żbik” z PRL. O historii, stanie zachowania oraz ich wartości mówi Michał Niesiołowski, antykwariusz z niemal 30-letnim doświadczeniem. Jako trzeci swój skarb prezentuje pan Bartosz, do którego należą trzy składane krzesła ze znanej serii „Kon Tiki”. Projekt Gillis Lundgren dla szwedzkiej firmy IKEA był realizowany w Gościńskiej Fabryce Mebli w latach 70. i 80. O stanie zachowania krzeseł i ich wycenie opowiada Daniel Stoiński, kulturoznawca, pasjonat i czeladnik tradycyjnego rzemiosła. Na ostatniej aukcji w programie występuje pani Sylwia oraz jej filigranowa bransoletka, którą zakupiła przed laty. Wykonana ze srebra próby 800 biżuteria powstała w słynnej Spółdzielni Pracy Rękodzieła Artystycznego Rytosztuka. O popularności tego rodzaju biżuterii z czasów PRL wśród kolekcjonerów, stanie zachowania bransoletki i jej wartości rynkowej mówi Agnieszka Gniotek, właścicielka galerii i domu aukcyjnego.

Środa, 9 kwietnia 2025
W odcinku prowadzonym przez Pawła Orleańskiego jako pierwszy przed Łowcami staje pan Paweł, który przyjechał wraz z kotem z porcelany. Figurka powstała w firmie Bogucicachce na początku lat 60. O technice zdobienia, stanie zachowania figurki i jej wycenie opowiada Marek Kruczek, marszand i antykwariusz. Drugim uczestnikiem jest pan Tomasz, do którego należy męski garnitur marki Dior z linii Monsieur. O datowaniu marynarki ze słynnego domu mody, jej stanie zachowania i wartości rynkowej opowiada Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage. Ponadto w odcinku pan Piotr, który jest właścicielem starego niemieckiego zestawu kosmetycznego ze srebra i towarzyszących mu grzebieni. O pochodzeniu przedmiotów, ich stanie zachowania i wycenie tajemnice zdradza Mariusz Kosec, koneser i marszand z wieloletnim doświadczeniem na europejskim rynku antykwarycznym. Ostatnim gościem jest pan Mateusz, który prezentuje kupiony na targu staroci smukły niebieski wazon z charakterystycznymi „oczkami”. Naczynie z serii o tytule „Pawie oko” powstało ze szkła sodowego najpewniej w latach 70., a jego projektantem był słynny niemiecki artysta wielu talentów - Erwin Eisch. O dziedzinach, którymi zajmował się autor wazonu, jego stanie zachowania i wartości rynkowej opowiada Maciej Szymaniak, historyk sztuki i kolekcjoner.

Czwartek, 10 kwietnia 2025
Pan Marek to gość pierwszej licytacji, który przyjechał z uroczymi figurkami. „Kocia orkiestra”. Takie produkty Cepelii najczęściej trafiały na eksport i do dziś można na nie trafić za granicą. O popularności figurek, ich stanie zachowania i wycenie opowiada Kora Tea Kowalska, wykładowczyni historii sztuki. Jako kolejna swój skarb prezentuje pani Lucyna, która przyjechała z dwiema czarno-białymi porcelanowymi figurkami z wytwórni w Chodzieży - łasica i kogut. O pochodzeniu przedmiotów i ich wartości rynkowej mówi Marek Kruczek, badacz historii porcelany i marszand. Kolejnym gościem Łowców jest pan Andrzej, do którego należy okazały kolorowy wazon. O pochodzeniu obiektu i wycenie mówi Krystyna Łuczak-Surówka, wykładowczyni warszawskiej ASP. Ostatnim uczestnikiem w programie jest pan Mirosław, który jest właścicielem industrialnej lampki z Wielkiej Brytanii z lat 20. ubiegłego wieku. Stan zachowania lampki i jej wartość ocenia Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage.

Piątek, 11 kwietnia 2025
Jako pierwsza w odcinku swój skarb prezentuje pani Grażyna. Należy do niej przedwojenna damska torebka wizytowa ze srebra, która jest pamiątką rodzinną po babci. O stanie zachowania i wartości rynkowej tego konkretnego egzemplarza opowiada Urszula Prus - ekspertka jest członkiem Stowarzyszenia Rzeczoznawców Jubilerskich. Gościem drugiej licytacji jest pan Konrad, który jest właścicielem zestawu miodowego szkła. O konkretnych projektach, stanie zachowania i wycenie szkła mówi Maciej Szymaniak, historyk sztuki, kolekcjoner. Trzecim uczestnikiem, który stanie oko w oko z Łowcami, jest pan Piotr. Jego skarb to mały wazon o nietypowym kształcie - „UFO” z początku lat 80., który dla huty „Barbara” zaprojektował sławny profesor Zbigniew Horbowy. O twórcy, stanie zachowania wazonu i jego wartości opowiada Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP. Jako ostatni w dzisiejszym programie na aukcji wystąpi po raz kolejny pan Paweł, który tym razem przyjechał z lampą. Więcej o ciekawej historii prawdopodobnego autora projektu lampy, jej stanie zachowania i wycenie mówi Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage.

Łowcy skarbów. Kto da więcej od poniedziałku do piątku o godz. 18:00 w Czwórce.

Oficjalny profil „Łowcy skarbów. Kto da więcej” na Instagramie - @lowcyskarbowczworka