Wtorek, 22 kwietnia 2025
W odcinku jako pierwszy swój skarb prezentuje pan Paweł. To turkusowo-biały wazon w stylu new-look, pochodzący z Zakładów Porcelany Stołowej w Wałbrzychu. O jego stanie zachowania i wycenie opowiada Krystyna Łuczak-Surówka, historyczka i wykładowczyni warszawskiej ASP. Kolejną uczestniczką jest pani Milena, do której należy porcelanowa patera z logo Polskich Linii Lotniczych LOT. Naczynie powstało w latach 50. i 60. O przeznaczeniu obiektu i jego wartości rynkowej mówi Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage. Jako trzecia przed Łowcami występuje pani Natalia oraz jej plakat Jakuba Erola do sztuki „Rozmowy Uchodźców” Bertolta Brechta. O pochodzeniu plakatu, jego wydawnictwie i otrzymanych nagrodach Agnieszka Gniotek, właścicielka galerii i domu aukcyjnego. Na ostatniej licytacji w programie gości pan Wojciech, który jest właścicielem nietypowego dziadka do orzechów. Ze względu na brak sygnatury, można szacować, że rzemieślniczy obiekt powstał w Europie zachodniej w latach 70. lub 90. z drzewa liściastego. O wartości tego przedmiotu opowiada Kora Tea Kowalska, archeolożka i kulturoznawczyni.
Środa, 23 kwietnia 2025
Pani Joanna prezentuje charakterystyczną malutką czarno-białą figurkę konika ze słynnych Zakładów Porcelany Stołowej w Ćmielowie. O stanie zachowania tego przedmiotu i jego wycenie opowiada Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage. Na drugiej aukcji występuje pan Piotr, który jest właścicielem ciekawej lampy z PRL. O jej wartości mówi Krystyna Łuczak-Surówka, wykładowczyni warszawskiej ASP. Trzecią uczestniczką jest pani Wioletta, do której należy filigranowa biżuteria Imago Artis. O stanie zachowania tych kosztowności i wycenie tajemnice zdradza Urszula Prus - ekspertka jest członkiem Stowarzyszenia Rzeczoznawców Jubilerskich. Ostatnią uczestniczką w programie jest pani Ewa, która prezentuje zestaw trzech butelek o ciekawym kształcie, które kupiła na pchlim targu. O prawdopodobnym datowaniu, stanie zachowania szkła i jego wartości rynkowej opowiada Agnieszka Gniotek, właścicielka galerii i domu aukcyjnego.
Czwartek, 24 kwietnia 2025
Pierwszym gościem, który prezentuje w dzisiejszym odcinku swój przedmiot, jest pan Marcin. Należy do niego ceramiczna rzeźba z PRL o tytule „Ptaszek”. O stanie zachowania przedmiotu i jego wycenie mówi Michał Niesiołowski, antykwariusz z niemal 30-letnim doświadczeniem. Jako kolejna oko w oko z Łowcami staje w szranki pani Beata, która jest właścicielką kupionej w Szwecji lampki z zegarkiem. O historii producenta, zastosowanych materiałach i mechanizmach opowiada Janek Rygiel, absolwent warszawskiej ASP i zegarmistrz. Kolejną uczestniczką jest pani Ewa, która przywiozła szklaną butlę, znaną również jako „Ekierka” według projektu Zbigniewa Horbowego. O etapach twórczości słynnego polskiego profesora i jego filozofii oraz o stanie zachowania przedmiotu opowiada Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage. Na ostatniej licytacji w programie występuje pani Barbara oraz jej szklany zestaw do napojów, kolejne dzieło Zbigniewa Horbowego. O stanie zachowania naczyń i ich wartości tajemnice zdradza Krystyna Łuczak-Surówka, wykładowczyni warszawskiej ASP.
Piątek, 25 kwietnia 2025
Jako pierwszy w odcinku z Łowcami spotyka się pan Wojciech oraz jego czechosłowacka ścianka dekoracyjna, według projektu Ludvika Volaka (w latach 60. XX wieku). O historii klasycznego projektu, stanie zachowania obiektu i jego wartości rynkowej opowiada Daniel Stoiński, kulturoznawca, pasjonat i czeladnik tradycyjnego rzemiosła. Na następnej aukcji występuje pan Ryszard i jego porcelanowa figurka w stroju łowickim z czasów PRL, powstała w Ćmielowie. O historii tego projektu, stanie zachowania figurki i jej wycenie tajemnice zdradza Marek Kruczek, członek Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich oraz Międzynarodowej Unii Antykwariuszy. Kolejnym gościem jest pan Artur, który przyjechał z walizkową włoską maszyną do pisania o intensywnym czerwonym kolorze. Model „Valentine” powstał w latach 70. w Hiszpanii, a zaprojektował go w 1968 r. Ettore Sottsass, który był współzałożycielem kultowego ruchu Memphis. Więcej o ciekawym projekcie, stanie zachowania maszyny i jej wartości opowiada Jakub Naumiuk, rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage. Ostatnim uczestnikiem w programie jest pan Krzysztof, do którego należy wazon, nazywany potocznie „chlapańcem”. Projekt Wiesławy Gołajewskiej z ok. 1964 r. powstał dla Zakładów Porcelitu Stołowego „Pruszków”. O historii projektantki, technologii stojącej za dekoracyjnym szkliwem, stanie zachowania naczynia i jego wycenie mówi Kora Tea Kowalska, archeolożka i kulturoznawczyni.
„Łowcy skarbów. Kto da więcej” od poniedziałku do piątku o godz. 18:00 w Czwórce.
Oficjalny profil „Łowcy skarbów. Kto da więcej” na Instagramie - @lowcyskarbowczworka